Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Prezentacja transportera opancerzonego Textron ARV 6×6

28 kwietnia amerykański koncern Textron Systems ujawnił film prezentujący pojazd kołowy proponowany Korpusowi Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Ameryki w ramach programu ARV (Advanced Reconnaissance Vehicle, pol. zaawansowany pojazd rozpoznawczy, patrz WiT 6/2019).

O Textron ARV nadal nie wiadomo jednak praktycznie nic. Z filmu można jedynie wnioskować, że nowa konstrukcja Textron Systems to stosunkowo niewielki pływający kołowy transporter opancerzony w układzie 6×6. Wóz na filmie uzbrojony został w zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia Kongsberg RS4-J z 12,7 mm wkm M2HB i pojedynczą wyrzutnią ppk FGM-148 Javelin. Pojazd otrzymał nazwę własną Cottonmouth (pol. mokasyn błotny ‒ gatunek jadowitego węża z podrodziny grzechotnikowatych). Trudno powiedzieć, skąd wzięła się oferta Textron Systems ‒ w 2019 r. US Marine Corps przyznał kontrakty firmom General Dynamics Land Systems i Science Applications International Corporation na opracowanie prototypów ARV. Według niektórych komentatorów, Textron Systems utworzył konsorcjum z jedną z nich.


Sama prezentacja jest niezwykle ciekawa nie tylko z powodu pojawienia się na rynku nowego pojazdu opancerzonego. Zaledwie dwa dni wcześniej dowództwo Korpusu Piechoty Morskiej poinformowało o planie wprowadzenia zmian w programie ARV ‒ nie miałby to już być po prostu zaawansowany pojazd rozpoznawczy, który zastąpiłby stare LAV-25, lecz cały zestaw środków zapewniających określone zdolności. Trudno powiedzieć, jak dotychczas zrealizowane przez amerykańskie firmy prace mają się do nowych wymagań.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Prezentacja transportera opancerzonego Textron ARV 6×6”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc