Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Propozycja BAE Systems w programie OMFV

BAE Systems zaprezentowało tajemniczą grafikę, najprawdopodobniej przedstawiającą propozycję koncernu w programie OMFV. Fot. BAE Systems

15 kwietnia koncern BAE Systems przedstawił grafikę z sylwetką pojazdu, który przypuszczalnie stanowi propozycję spółki w programie opcjonalnie załogowego wozu bojowego (Optionally Manned Fighting Vehicle, OMFV), który miałby zastąpić starzejące się bojowe wozy piechoty M2/M3 Bradley tego samego producenta w szeregach US Army.

Według deklaracji BAE Systems, spółka złożyła oficjalną ofertę (wspólnie z Elbit Systems of America)w wyżej wspomnianym programie. Pojazd BAE Systems będzie konkurował z Griffinem GDLS i Lynxem Rheinmetalla, oferowanym przez Team Lynx, a być może także np. Hanwha Defense AS21 Redback czy ST Kinetics Hunter. Firma nie poinformowała, czy sylwetka z opublikowanej grafiki rzeczywiście przedstawia pojazd oferowany Wojskom Lądowym Stanów Zjednoczonych Ameryki, ale przypuszczalnie tak jest ‒ sądząc z obrysu wozu, nie jest to ani Bradley NG, ani oferowany podczas poprzedniej edycji programu OMFV (patrz WiT 1/2020) CV90 Mk. IV. Być może jest to zupełnie nowy wóz, zbudowany na bazie doświadczeń z rozwoju rodzin Bradley i CV90 oraz pojazdu oferowanego w programie Ground Combat Vehicle (również program następcy Bradleya, poprzedzający OMFV). Można spodziewać się, że zastosowano wieżę konstrukcji Elbit Systems ‒ albo dobrze znaną UT30MK2, albo jej wersję rozwojową, dostosowaną do montażu potężniejszej 50 mm armaty XM913, która docelowo stanowić ma uzbrojenie OMFV (obok m.in. ppk TOW, a w dalszej perspektywie jego następcy). Zapewne Elbit Systems of America będzie także dostawcą wielu elementów wyposażenia, jak: aktywny system ochrony (przynajmniej na etapie demonstratora/prototypu), system obserwacji dookólnej czy inne elementy wetroniki. BAE Systems będzie zapewne odpowiadać za dostawę  podwozia i integrację innych systemów, w tym dostarczonych przez kluczowego partnera.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Propozycja BAE Systems w programie OMFV”

  1. Na miejscu BAE na pewno bym nie odpuścił tego przetargu, Koreańczycy też pójdą z tym cieżkim pancernym cudem które oferują Australii.
    Puma jest fantastyczna, ale miała ciągle problemy i usterki- to moim zdaniem najlepszy ciężki BWP zachodu.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc