Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

BAE Systems i Elbit Systems of America razem w programie OMFV

US Army

21 października koncern BAE Systems poinformowała o podpisaniu porozumienia z amerykańskim oddziałem izraelskiej firmy Elbit Systems ‒ Elbit Systems of America, w sprawie zainicjowania wspólnych prac nad badaniami, rozwojem i produkcją nowych wozów bojowych.

Głównym celem partnerów ma być badanie i integracja z wozami bojowymi nowoczesnych czy wręcz nowatorskich rozwiązań, co ma zapewnić ich użytkownikowi jak największe możliwości. Porozumienie prawdopodobnie ma związek ze wznowionym na początku roku postępowaniem dotyczącym następcy bojowego wozu piechoty M2 Bradley (opcjonalnie załogowy wóz bojowy, Optionally Manned Fighting Vehicle). W poprzedniej odsłonie postępowania, zamkniętej w styczniu br., koncern BAE System zrezygnował z uczestnictwa na pewnym etapie, uznając postawione przez US Army wymagania za niemożliwe do spełnienia. Do tego momentu koncern oferował bojowy wóz piechoty CV90 Mk IV o szwedzkim rodowodzie (opracowany przez BAE Systems Hägglunds). Nie ma jednak pewności, czy tym razem BAE Systems, już wspólnie z Elbit Systems of America, wystartuje w nowym postępowaniu dotyczącym pozyskania OMFV. Gdyby to nastąpiło, BAE Systems może ponownie zaoferować pojazd będący wynikiem ewolucji popularnego w armiach NATO (i nie tylko) CV90, kolejny wariant rozwojowy bwp M2 (tzw. Bradley NG) lub zupełnie nowy wóz, być może zbudowany z wykorzystaniem doświadczeń uzyskanych podczas budowy prototypu GCV (jeden z licznych programów zakupu pojazdu, który miałby zastąpić Bradleya).

Wymagania stawiane przed następcą Bradleya (który zresztą jest wyrobem BAE Systems) zostały zmienione i mają być łatwiejsze do realizacji, a i US Army ma wykazać się pewną dozą elastyczności w razie wystąpienia niedociągnięć przy formułowaniu wymagań. Zapytania ofertowe do zainteresowanych podmiotów mają być rozesłane w grudniu br. (wstępne zapytanie ofertowe zostało opublikowane przez Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych w lipcu br.). Na dzień przed publikacją oświadczenia BAE Systems, niemiecki Rheinmetall poinformował o nawiązaniu współpracy z koncernem Textron Systems (obok trwającej już od jakiegoś czasu kooperacji z Raytheon Technologies) w programie OMFV .

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc