Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Postępy programu KF-21 Boramae

Fot. DAPA

19 marca agencja DAPA poinformowała o przeprowadzeniu udanych prób prototypu wielozadaniowego samolotu bojowego KAI KF-21 Boramae. Wśród nich ważnym elementem jest współpraca z samolotem tankowania powietrznego Airbus A330MRTT.

W próbie wykorzystano piąty prototyp, a celem była analiza możliwości współpracy obu statków powietrznych. W praktyce sprawdzono możliwość bezpiecznego podejścia do A330MRTT, połączenie i rozłączenie ze sztywnym przewodem do tankowania, a także przekazanie paliwa do maszyny wielozadaniowej.

KF-21 Boramae, dzięki możliwości uzupełniania paliwa w powietrzu, ma dysponować dużym promieniem działania. Dodatkowo zapewni szersze możliwości operacyjne. Zgodnie z planami, zakończenie prób zaplanowano na 2026 rok – sześć prototypów ma wykonać około 2000 testów. Celem programu KF-21 jest budowa wielozadaniowego samolotu bojowego, który pozwoli na zastąpienie w Siłach Powietrznych Republiki Korei pozostające w linii maszyny McDonnell-Douglas F-4 Phantom II oraz Northrop F-5. Dodatkowo konstrukcja jest oferowana na eksport, 40 egzemplarzy w odmianie Block I, zadeklarowała zakupić Indonezja. Niestety w tym ostatnim przypadku, nadal, pojawiają się problemy z realizacją płatności. Jak wskazują media południowokoreańskie, władze w Seulu dały czas na rozliczenie z zaległości do początku 2026 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc