Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Drugi prototyp KF-21 Boramae oblatany

Drugi prototyp samolotu KF-21 Boramae został oblatany 10 listopada. Fot. DAPA

10 listopada w Sacheon w Republice Korei oblatano drugi prototyp wielozadaniowego samolotu bojowego KAI KF-21 Boramae. Pierwszy lot trwał 35 min i zapoczątkował proces prób w locie.

Oblot drugiego prototypu ma miejsce pięć miesięcy po oblataniu pierwszego KF-21. Zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, w ciągu najbliższych miesięcy do programu dołączą cztery kolejne prototypy (w tym dwa dwumiejscowe) – prace przy wszystkich są realizowane przez pracowników KAI oraz partnerów zewnętrznych. Jeden z nich ma trafić do Indonezji, która wznowiła finansowanie swojej części programu. Każdy z nich ma zostać oblatany w okresie grudzień 2022 – czerwiec 2023.

Celem programu jest budowa wielozadaniowego samolotu bojowego 4. generacji, który pozwoli na zastąpienie w Siłach Powietrznych Republiki Korei pozostające w linii maszyny McDonnell-Douglas F-4 Phantom II oraz Northrop F-5. Dodatkowo konstrukcja jest oferowana na eksport, 40 egzemplarzy w odmianie Block I, zadeklarowała zakupić Indonezja. Wraz z tym władze w Dżakarcie zadeklarowały współfinansowanie projektu, dzięki czemu specjaliści tego państwa uczestniczą w programie.

Obecnie KAI wraz z rządem koreańskim pracują nad dalszym rozwojem konstrukcji – w ramach kolejnych etapów rozwoju KF-21 ma osiągnąć poziom zachodnich maszyn 5. generacji. Koncern KAI jest zainteresowany współpracą międzynarodową, wśród państw zainteresowanych programem wymienia się m.in. Polskę.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc