Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Poseł Paweł Bejda pyta MON o program Borsuk

Poseł Paweł Bejda, w oparciu o nowe informacje prasowe, wystosował do MON interpelację dotyczącą programu Borsuk. Fot. PGZ S.A.

5 kwietnia na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono poselską interpelację Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) w sprawie realizacji programu budowy i produkcji bojowych wozów piechoty Borsuk.


W złożonej 1 kwietnia i upublicznionej 5 kwietnia interpelacji czytamy: w ostatnim czasie prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej publicznie przekazał informacje, że 4 pojazdy Borsuk mają być testowane przez wojsko, a ich produkcja dla Sił Zbrojnych RP może się rozpocząć już w 2023 r.

Wypowiedź prezesa PGZ jest o tyle dziwna, że jeszcze kilka miesięcy temu, w odpowiedzi na moją interpelację nr 27027 z dnia 20.10.2021 r. w sprawie uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej HSW, przekazał Pan informacje, że bojowy wóz piechoty Borsuk znajduje się na etapie badań zakładowych. Jest to o tyle istotne, że przejście pojazdu z badań zakładowych do produkcji seryjnej zajmuje nawet kilka lat, czego przykładem są kołowe transportery opancerzone Rosomak.

Mając powyższe na uwadze, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Ile pojazdów Borsuk powstaje w ramach umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju?
2. Kiedy planowane jest zakończenie badań wstępnych (zakładowych) pojazdu Borsuk?
3. Jaka jest podstawa prawna, która w ocenie Pańskiego resortu pozwolić ma na zakup pojazdu Borsuk zgodnie z decyzją nr 116/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 1 września 2021 r. w sprawie pozyskiwania sprzętu wojskowego, mając na uwadze to, że pojazd ten powstaje w ramach umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, a więc bez udziału wojska?
4. Aby rozpocząć produkcję pojazdów dla wojska, konieczne jest przeprowadzenie badań kwalifikacyjnych, które z kolei wymagają umowy z wojskiem. Proszę o informację, kiedy została zawarta umowa pomiędzy wojskiem a PGZ, aby można było przeprowadzić badania kwalifikacyjne prototypu pojazdu Borsuk?
5. Kiedy mają się odbyć badania kwalifikacyjne prototypu pojazdu Borsuk?
6. Proszę o informacje, kiedy w końcu polska armia otrzyma nowoczesne bojowe wozy piechoty i wiele innych wersji specjalnych pojazdów gąsienicowych (m.in. Ares, Oset, Gotem, Żuk), na które wojsko czeka od ponad 10 lat?

Co ciekawe, obok Polski Borsuk ma szanse trafić do uzbrojenia słowackich sił zbrojnych – polska propozycja jest jedną z czterech, które wpłynęły do władz w Bratysławie w lutym 2022 roku. Wybór dostawcy 152 bojowych wozów piechoty zapadnie po negocjacjach międzyrządowych i przemysłowych.

W przypadku Polski, co potwierdził prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Sebastian Chwałek, trwają przygotowania do zawarcia umowy z Agencją Uzbrojenia w sprawie zakupu czterech wozów przedseryjnych w konfiguracji zbliżonej do prototypów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Poseł Paweł Bejda pyta MON o program Borsuk”

  1. Już minimum kilka miesięcy temu
    powinna być podpisana umowa na egzemplarze przedseryjne a przygotowania do produkcji seryjnej na dużą skalę powinny być w już toku.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc