Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dostawa pierwszych Borsuków jeszcze w tym roku?

Siły Zbrojne RP miałyby otrzymać pierwsze przedseryjne NBPWP Borsuk jeszcze w bieżącym roku, najprawdopodobniej chodzi o cztery wozy, pierwsze informacje o możliwości dostawy których pojawiły się przed rokiem. Pojazdy posłużyć miałyby do testów operacyjnych. Fot. PGZ.

27 marca podczas wywiadu udzielonego Programowi 1 Polskiego Radia prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Sebastian Chwałek zapowiedział, że być może jeszcze w tym roku Wojska Lądowe otrzymają pierwsze egzemplarze NBPWP Borsuk.

Chodzi o cztery egzemplarze do testów operacyjnych. Te miałyby być niezbędne, bowiem w skali polskiego przemysłu i wojska Borsuk jest konstrukcją rewolucyjną. Ma zastąpić stare, reprezentujące standardy techniczne sprzed ponad pół wieku BWP-1, sowieckiej konstrukcji i czechosłowackiej produkcji. W Borsuku zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań, z których niektóre zaliczyć można śmiało do czołówki światowej, zatem tym bardziej konieczne jest dokładne sprawdzenie ich poprawnego funkcjonowania. Niewykluczone jednak, że wojna na Ukrainie i towarzysząca jej atmosfera zagrożenia będą sprzyjać intensyfikacji oraz przyspieszeniu całego programu, który w tym roku wkracza w etap badań kwalifikacyjnych prototypu.

Ten sam czynnik może wpłynąć na termin zawarcia umowy na dostawy seryjnych NBPWP Borsuk. Już w 2023 r. wóz, w przypadku pomyślnego zakończenia badań, mógłby być gotowy do produkcji seryjnej, co oczywiście oznacza możliwość podpisania umowy dostawy i rozpoczęcie procesu przygotowania do pełnoskalowej produkcji. Dostawy pierwszych pojazdów seryjnych rozpoczęłyby się w 2024 lub 2025 r.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “Dostawa pierwszych Borsuków jeszcze w tym roku?”

  1. Program nbwp Borsuk to niewątpliwie jeden z priorytetów i powinien być oczywiście przyspieszony a wspomniane egzemplarze przedseryjne dokładnie przebadać aby nie dopuścić do takiej sytuacji jak w przypadku Ajaxa. Po pomyślnych testach tylko porządny duży kontrakt wieloletni, dynamiczny rozwój wersji ciężkiej i specjalistycznych

  2. W 2024 to może już być pełnowymiarowa wojna ... już dawno powinny być na stanie WP tak samo jak F 35 , baterie Patriot i co najważniejsze śmigłowce bojowe , których nie mamy wcale.

  3. Czy w naszej zbrojeniówce da się coś skonstruować i wyprodukować w czasie krótszym niż 10 lat? Standardem w Chinach stanach w Izraelu jest 2 -3 lata. U nas sama wieża do borsuka to 9 lat. Czas pozmieniac coś w tej zbrojeniówce i mon bo to zakrawa śmiechem .pomijam ich zdolności produkcyjne. A może czas to zamknąc. I wszystko brać z tzw półki?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc