Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polskie firmy dostarczą samopowtarzalne karabiny wyborowe do Wojska Polskiego?

W ramach programu zakupu partii 7,62 mm samopowtarzalnych karabinów wyborowych Inspektorat Uzbrojenia zaprosił do składania ofert dwóch krajowych producentów, w tym ZM Tarnów S.A., które w swojej ofercie ma karabin MWS-25. Fot. ZM Tarnów S.A.

29 stycznia rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia, mjr Krzysztof Płatek, poinformował o postępach w sprawie zakupu na potrzeby Wojska Polskiego partii samopowtarzalnych karabinów wyborowych kalibru 7,62 mm.Powyższe informacje to wynik odpowiedzi na pytania zadane przez redakcję Zespołu Badań i Analiz Militarnych. Zgodnie z nimi wiadomo, że Inspektorat Uzbrojenia prowadził jedno postępowanie w 2020 r., które dotyczyło zakupu 250 sztuk karabinów dostosowanych do amunicji 7,62×51 mm (.308 Win). Zostało ono jednak unieważnione w grudniu ubiegłego roku. Obecnie wszczęto nowe postępowanie, w ramach którego zaproszenia do składania ofert wstępnych skierowano do dwóch krajowych podmiotów przemysłu obronnego: Fabryki Broni Łucznik-Radom Sp. z o.o. oraz Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A. Obie firmy mają w swoich ofertach broń tej klasy: radomski Grot 762N, stanowiący kolejny element modułowej rodziny MSBS, a także tarnowski MSW-25, będący częścią systemu broni modułowej rozwijanego przez powyższy podmiot.

Zakup broni tego typu jest związany z potrzebami operacyjnymi Wojska Polskiego, które chce zastąpić pozostające w jednostkach karabiny SWD i nieliczne SWD-M. Część z nich w bieżącym wieku została zastąpiona przez konstrukcje powtarzalne (m.in. produkowane w Zakładach Mechanicznych Tarnów S.A. karabiny wyborowe Bor), jednak potrzeby operacyjne wymagają także broni samopowtarzalnej. Obecna procedura to kolejny etap historii, która została zapoczątkowana w 2015 r. Wówczas Inspektorat Uzbrojenia ogłosił dialog techniczny dotyczący uzyskania informacji niezbędnych do przygotowania zakupu.Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Polskie firmy dostarczą samopowtarzalne karabiny wyborowe do Wojska Polskiego?”

  1. Takie zamówienia są konieczne i to w odpowiednio dużej liczbie zapewniającej kompleksowe wyposażenie na wszystkie potrzebne tego typu karabiny. Ważne by była to polska broń dobrze przetestowana na poligonach z szansą także na eksport.
    Tak robią wielkie potęgi przemysłowo-zbrojeiowe dostarczając swoim wojskom własną broń i budując kapitał u siebie

  2. Wspaniale gdy ma się wybór, konkurencja też naturalnie mobilizuje oba ośrodki do pracy.
    Kiwi słusznie zwraca uwagę na skalę przetargu, najlepiej jednym przetargiem zastąpić SWD.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc