Zaloguj

Cenzin dostarczy nowe HK416 operatorom Jednostki Wojskowej GROM

Jednostka Wojskowa GROM zakupiła nową partię karabinków HK416. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

13 listopada Jednostka Wojskowa GROM poinformowała o podpisaniu kontraktu z należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. firmą Cenzin Sp. z o.o. w sprawie zakupu i dostaw partii karabinków Heckler & Koch HK416.

Powyższy przetarg został ogłoszony w czerwcu 2020 roku i dotyczył nieokreślonej liczby karabinków - zgodnie z tradycją zamawiający szczegółową Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia przekazał tylko podmiotom zakwalifikowanym do składania ofert ostatecznych. Oferta firmy Cenzin Sp. z o.o. była jedną z dwóch, które wpłynęły do zamawiającego - obok niej znalazła się UMO Sp. z o.o.. 6 października komisja przetargowa ogłosiła wybór Cenzin Sp. z o.o..

Zgodnie z informacjami opublikowanymi 13 listopada, umowa została podpisana 21 października i ma całkowitą wartość 7,1 mln złotych z VAT. Zgodnie z upublicznionymi informacjami, Jednostka Wojskowa GROM rozdzieliła umowę na dwie części - zamówienie gwarantowane opiewało na kwotę 3,5 mln złotych z VAT, a pozostałe partie znalazły się w opcji kontraktowej. Ze względu na brak szczegółów nie ma obecnie pewności, czy zamawiający od razu zdecydował się na wykorzystanie zamówienia opcjonalnego.

Karabinki Heckler & Koch HK416 różnych wersji stały się podstawowym uzbrojeniem operatorów Komponentu Wojsk Specjalnych w 2010 roku. Jedynym wyjątkiem jest Jednostka Wojskowa Formoza, której operatorzy wykorzystują karabinki G36KV3 tego samego producenta. Zakup nowych HK416 to jeden z dwóch projektów dostaw nowego uzbrojenia do Jednostki Wojskowej GROM. Dodatkowo poszukiwany był dostawca jednorazowych granatników przeciwpancernych, jednak powyższe postępowanie zostało ostatecznie unieważnione ze względów proceduralnych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Cenzin dostarczy nowe HK416 operatorom Jednostki Wojskowej GROM”

  1. Dobrze, że wojska specjalne pozyskują kolejne wyposażenie lecz smutne jest to, że większość tego sprzętu z zagranicy zamiast wspierać bardziej własną zbrojeniówkę inwestujac środki w rozwój technologii i ulepszanie swojego sprzętu tak by był konkurencyjny jakościowo i cenowo do zagranicznego i pozyskiwany licznie dla wielu własnych służb plus na eksport.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc