Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy F-35 Lightning II z systemem ODIN

USMC

9 października Lockheed Martin poinformował, że US Marine Corps wykonał pierwsze loty wielozadaniowych samolotów bojowych F-35B Lightning II, które otrzymały system wsparcia eksploatacji ODIN. Ma on w przyszłości zastąpić obecnie wykorzystywany i sprawiający problemy ALIS. 

Pierwsze F-35B Lightning II z nowym programem wsparcia rozpoczęły loty 29 września w bazie lotniczej Yuma w Arizonie. Pierwszego dnia wykonano jeden lot, a dzień później w powietrzu znalazły się cztery samoloty. Według planów pełna gotowość systemu ODIN (Operational Data Integrated Network) ma zostać osiągnięta w grudniu 2022 roku. Jego wdrożenie to wynik dotychczasowych doświadczeń eksploatacyjnych z systemem ALIS, który sprawiał liczne problemy techniczne. Według producenta, ODIN jest opracowany jako rozwiązanie modułowe i bardziej przyjazne użytkownikowi - jednym z argumentów jest kwestia wagi. Naziemna część systemu ODIN waży jedynie 32 kg, a ALIS aż 363 kg. 

Zgodnie z filozofią użycia, wysoka niezawodność samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II ma być wynikiem zastosowania zaawansowanego systemu wsparcia eksploatacji, który ma ułatwiać proces obsługi. Dzięki temu możliwe byłoby wcześniejsze zaplanowanie prac obsługowych oraz zakupy komponentów, które zbliżają się do resursów międzyremontowych. 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc