Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

HMS Queen Elizabeth z F-35B USMC na pokładzie

23 września Royal Navy poinformowała, że w ramach ćwiczeń na Morzu Północnym lotniskowiec HMS Queen Elizabeth przyjął na pokład mieszaną anglo-amerykańską grupę lotniczą, której trzonem są wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35B Lightning II. 

Na pokład okrętu przebazowano czternaście maszyn, które należą do 617. Eskadry RAF oraz VMFA-211 US Marine Corps (na mocy umowy międzyrządowej została przebazowana do Wielkiej Brytanii na początku września). Dodatkowo na lotniskowiec przebazowano osiem wielozadaniowych śmigłowców Leonardo AW101 Merlin – jak podkreślają Brytyjczycy, jest to największa grupa lotnicza lotniskowca Royal Navy od 1983 roku.  

Jednostka wraz z zaokrętowanym lotnictwem, weźmie udział w miesięcznych ćwiczeniach Royal Navy i sił sojuszniczych, których celem jest zgranie sił przed pierwszym rejsem operacyjnym lotniskowcowej grupy bojowej. W ramach rejsu HMS Queen Elizabeth weźmie udział w ćwiczeniach NATO Joint Warrior 202. 

Według planów, do czasu osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej przez brytyjskie F-35B Lightning II, pomocą dla Royal Navy ma być właśnie US Marine Corps, który ma oddelegowywać na pokład HMS Queen Elizabeth swój personel oraz sprzęt.  

(Łukasz Pacholski) Foto: Royal Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc