Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze śmigłowce MH-60R Seahawk dostarczone Indiom

W San Diego odbyła się uroczystość dostarczenia Indiom pierwszych dwóch wielozadaniowych śmigłowców Lockheed Martin MH-60R Seahawk. Fot. Marynarka Wojenna Indii

16 lipca w bazie lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych North Island w pobliżu San Diego odbyła się uroczystość formalnego dostarczenia Marynarce Wojennej Indii pierwszych dwóch wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Lockheed Martin MH-60R Seahawk.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz obu państw. Co ważne, szybka realizacja umowy, pokazuje, że w sytuacjach wyjątkowych administracja Stanów Zjednoczonych jest skłonna wspierać swoich sojuszników. Formalnie Lockheed Martin podpisał kontrakt na produkcję 24 śmigłowców MH-60R Seahawk dla Indii w maju 2020 roku, a prezentacja pierwszego z nich odbyła się już w grudniu. Było to możliwe dlatego, że Amerykanie przekazali trzy egzemplarze znajdujące się na linii montażu ostatecznego. Proces szkolenia personelu indyjskiego w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się w czerwcu bieżącego roku.

Indyjskie lotnictwo morskie dzięki MH-60R Seahawk zastąpi eksploatowane od lat 80. XX wieku brytyjskie Westland Sea King Mk 42B. Dostawy mają zostać zrealizowane do września 2024 roku. Nie jest wykluczone, że nie będą to jedyne Seahawki w Indiach, gdyż docelowe zapotrzebowanie Indii wynosi ponad sto wielozadaniowych śmigłowców pokładowych.

Dotychczas program MH-60R Seahawk może pochwalić się kilkoma sukcesami eksportowymi. Śmigłowce są już eksploatowane przez lotnictwo morskie Australii, Danii oraz Arabii Saudyjskiej. Dodatkowo producent, poprzez procedurę FMS, podpisał umowy na produkcję wiropłatów dla Republiki Korei oraz Grecji. Nie jest wykluczone, że w ciągu kolejnych miesięcy będziemy świadkami kolejnych umów - zainteresowanie zakupem wyrażają m.in. Hiszpania, Meksyk, Tajwan oraz Wietnam.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc