Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze seryjne czołgi T-14 w przyszłym roku?

Wojska Lądowe SZ FR mają otrzymać pierwsze seryjne czołgi T-14 w przyszłym roku. Na razie jest to sprzęt przede wszystkim defiladowy. Fot. MO Federacji Rosyjskiej.

7 grudnia, podczas briefingu prasowego, szef korporacji „Rostec” Siergiej Czemiezow stwierdził, że Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej otrzymają pierwsze seryjne czołgi T-14 w 2021 r. Jest to w istocie kolejne potwierdzenie dotrzymania (co prawda dość mocno już przesuniętego) terminu dostaw, o którym rosyjskie władze wspominały np. sierpniu br..W 2021 r. rosyjscy żołnierze odebrać mają pierwsze ze 132 wozów na uniwersalnej platformie Armata, które zostały zamówione przez rosyjskie Ministerstwo Obrony w sierpniu 2018 r. Jeżeli termin zostanie dotrzymany, w najbliższych miesiącach SZ FR oficjalnie staną się pierwszym użytkownikiem czołgu należącego do umownej IV generacji czołgów podstawowych. Kolejne konstrukcje tej kategorii, jak: MGCS, CFdB czy OMT, pojawią się w służbie dopiero ok. 2035 r., o ile programy te nie zostaną przyspieszone bądź skasowane.


Podczas tego samego briefingu Czemiezow poinformował, że bezzałogowa wersja T-14, nad którą również prowadzone są prace, nie trafi do produkcji seryjnej. Pojazd ten jest używany raczej jako maszyna demonstracyjna i testowa, w tym również do prób algorytmów sztucznej inteligencji opracowywanych do wsparcia załogi standardowego T-14. Wozy produkowane seryjnie pozostaną czysto załogowymi, przynajmniej na razie.


Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pierwsze seryjne czołgi T-14 w przyszłym roku?”

  1. Tymczasem u nas w Polsce dalej brak konkretnych decyzji co do programu Wilk na nowy czołg podstawowy. A nawet stabilizacji wieży czy lepszej amunicji do T-72 i PT-91 nie ma niestety.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc