Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze samochody LPR Legwan dotarły do Polski

16 kwietnia do zakładów Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich dotarły z Republiki Korei trzy pierwsze lekkie pojazdy terenowe Kia Motors KLTV 4×4 w odmianie K-153, które po doposażeniu staną się Lekkimi Pojazdami Rozpoznawczymi (LPR) Legwan. Fot. Rosomak S.A.

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała, że 16 kwietnia do zakładów Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich dostarczone zostały z Republiki Korei pierwsze egzemplarze lekkich pojazdów terenowych Kia Motors KLTV 4×4 w odmianie K-153, które po doposażeniu staną się Lekkimi Pojazdami Rozpoznawczymi (LPR) Legwan. Warunki dostawy kilkuset pojazdów tego typu określa umowa z 14 sierpnia ub.r.

Trzy pojazdy, po kilkutygodniowej podróży, dotarły w ubiegłym tygodniu drogą morską do portu w Gdańsku, gdzie zostały wyładowane z kontenerów i – na drogowym zestawie niskopodwoziowym – przewiezione zostały na Śląsk. W najbliższych tygodniach dwa pojazdy zostaną doposażone do wyspecyfikowanego przez zamawiającego standardu – otrzymają m.in.: adaptery do montażu uzbrojenia (7,62 mm ukm UKM-2000, 12,7 mm wkm WKM-B bądź 40 mm granatnika automatycznego), uchwyty na broń osobistą, zestaw radiostacji, mocowania do wyposażenia dodatkowego i malowanie kamuflażowe. Potem, latem br., zostaną skierowane do badań trakcyjnych i testów weryfikujących spełnienie zadeklarowanych charakterystyk taktyczno-technicznych. Przeprowadzone z ich udziałem próby pozwolą też na uzyskanie przez nie homologacji. Finałem testów będzie ostrzał jednego z egzemplarzy w celu potwierdzenia odporności balistycznej na zwykłe pociski  karabinowe 7,62×51 mm NATO (M80) i zwykłe pociski pośrednie 5,56×45 mm z odległości 30 m (poziom 1 wg STANAG 4569A).

Równolegle pozyskiwana będzie dokumentacja techniczna i eksploatacyjna pojazdów, realizowane szkolenia pracowników Rosomak S.A., a potem wojskowych załóg i obsług pojazdów oraz budowa potencjału serwisowego. Na bieżąco realizowane będą dostawy pojazdów z Republiki Korei i ich doposażenie, aby pod koniec roku możliwe było przekazanie całej, zaplanowanej na 16 pojazdów, pierwszej partii LPR Legwan.

Pod koniec roku siemianowickie zakłady mają przekazać Siłom Zbrojnym RP 16 spośród zamówionych 14 sierpnia ub.r. 385 Legwanów. Fot. Rosomak S.A.

Przypomnijmy, że 14 sierpnia ub.r. Agencja Uzbrojenia zawarła z konsorcjum w składzie Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Rosomak S.A. umowę na dostawę „blisko 400” (nieoficjalnie 385) LPR) Legwan, których przekazanie zaplanowano na lata 2024‒2030 wraz z pakietami, logistycznym i szkoleniowym. Wartość kontraktu to ok. 1,2 mld PLN brutto. Bazą LPR Legwan będzie Lekki Pojazd Taktyczny (LPT), czyli polska odmiana południowokoreańskiego lekkiego pojazdu terenowego Kia Motors KLTV 4×4. Wóz otrzyma nowoczesne nadwozie, dostosowane do potrzeb polskiego użytkownika. Początkowo pojazdy, jako platformy bazowe, mają trafiać do Polski z linii produkcyjnej z fabryki Kia w Republice Korei i w Siemianowicach Śląskich być modyfikowane do standardu LPR. Na przestrzeni kolejnych lat planuje się stopniowe zwiększanie zakresu produkcji pojazdu w Polsce, począwszy od transferu technologii i wprowadzenia zmian konstrukcyjnych pod kątem wymagań Sił Zbrojnych RP.

Pojazd Kia Motors KLTV 4×4 został wytypowany do zakupu na bazie przeprowadzonej przez Agencję Uzbrojenia analizy rynku pod kątem spełnienia wymagań taktyczno-technicznych dla LPR, określonych we Wniosku Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych w sprawie potrzeby pozyskania takiego pojazdu w ramach procedury pilnej potrzeby operacyjnej. Prowadząc wspomnianą analizę, zapytania ofertowe skierowano do: Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. (Kia Motors), Polskiego Holdingu Obronnego Sp. z o.o. (Navistar Defense), AMZ-KUTNO S.A. (Ford Polska) i Auto Podlasie Sp. z o.o. (Toyota Central Europe). W toku prac za najkorzystniejszą uznano ofertę PGZ, w związku z tym 21 czerwca 2023 r. wszczęto postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na pozyskanie pojazdów LPR 4×4 w trybie negocjacji z jednym wykonawcą, z wyłączeniem stosowania przepisów ustawy z 11 września 2019 r. ‒ Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1605). Efektem negocjacji było podpisanie wspomnianej umowy 14 sierpnia ub.r. Wcześniej, 9 sierpnia 2023 r. w Seulu, podpisano umowę generalną o współpracy (General Agreement) i umowę dystrybucyjną(Distributorship Agreement), a nieco później ‒ 4 października ‒ także umowę serwisową (Service and Warranty Agreement). W ramach tychże umów, zgodnie z polityką korporacyjną Kia Motors, firma z Siemianowic Śląskich została autoryzowanym dystrybutorem firmy Kia i otrzymała wyłączne prawa do sprzedaży KLTV 4×4 w Polsce oraz dostawy usług z nim związanych. Ponadto, Rosomak S.A. we współpracy z Kia, ustanowić ma potencjał przemysłowy, który umożliwi produkcję i sprzedaż Lekkich Pojazdów Rozpoznawczych 4×4 oraz nowych wersji pojazdów na bazie KLTV 4×4.

W planach na rok 2024 jest zawarcie kolejnej umowy (umów) na pojazdy specjalistyczne na bazie platformy KLTV 4×4 w ramach programu Dywizjonowych Modułów Ogniowych Wieloprowadnicowych Wyrzutni Rakietowych. Może ona dotyczyć dostawy podobnej liczby pojazdów jak zamówienie z 2023 r. Ogólne zapotrzebowanie na pojazdy tej klasy w Siłach Zbrojnych RP może przekraczać 3000 egzemplarzy. Szerzej o programie LPR Legwan można przeczytać na łamach numerów 10/2023 i 1/2024 miesięcznika „Wojsko i Technika”.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc