Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze F-35A USAF w Europie

W powietrzu pierwsze myśliwce 5. generacji lotnictwa wojskowego USA, które będą na stałe bazować w Europie. Fot. US Air Force/Senior Airman Koby I. Saunders

15 grudnia do bazy RAF Lakenheath w Wielkiej Brytanii przyleciały cztery samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II w barwach USAF. Są to pierwsze samoloty piątej generacji lotnictwa wojskowego USA mające bazować na stałe w Europie.

Cztery maszyny (z numerami USAF – 19-5473 do 19-5476 i fabrycznymi – AF-301 do 304) przyleciały z Fort Worth w Teksasie z międzylądowaniem w Bangor na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych przy wsparciu dwóch samolotów tankowania powietrznego Boeing KC-135R. Samoloty należą do 495. Dywizjonu Myśliwskiego „Valkyries”, który ma docelowo dysponować 27 myśliwcami tego typu.

Jednostkę powołano ponownie do życia 1 października br., wchodzi ona w skład stacjonującego w Wielkiej Brytanii 48. Skrzydła Myśliwskiego („Liberty Wing”). Dokładnie 30 lat wcześniej (według informacji prasowej, co do sekundy – o godzinie 8:49:50) w tej samej bazie zmieniono na 495. FS nazwę latającego na samolotach myśliwsko-bombowych F-111F Aardvark 495. Tactical Fighter Squadron „Thundervarks”, który następnie rozwiązano formalnie w grudniu 1991 r.

W skład 48. Skrzydła wchodzą obecnie trzy inne dywizjony myśliwskie, eksploatujące samoloty F-15 Eagle – 492 FS (F-15E), 493 FS (F-15C/D) oraz 494 FS (F-15E). Warto wspomnieć, że w pierwszych tygodniach kwietnia 2022 r. w Lakenheath ma odbyć się zlot myśliwców F-35 należących do sił powietrznych krajów NATO.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc