Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze ciężarówki programu Common Tactical Truck dla US Army

Partnerzy na amerykańskim rynku ‒ American Rheinmetall Vehicles i GM Defence ‒ dostarczyli US Army pierwsze trzy prototypowe ciężarówki HX3 CTT do prób w ramach programu Common Tactical Truck. Fot. Rheinmetall

7 lutego grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała, że jej amerykańska spółka zależna American Rheinmetall Vehicles, LLC i GM Defence LLC dostarczyły pierwsze trzy prototypowe ciężarówki rodziny RMMV HX3 w ramach pierwszej fazy programu Common Tactical Truck (CTT, wspólna ciężarówka taktyczna) Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Celem wieloetapowego programu jest zastąpienie w US Army dotychczasowych ciężkich ciężarówek taktycznych pojazdami nowej generacji. Potencjalne zamówienia mogą objąć nawet 40 000 pojazdów o wartości wg obecnych cen do 14 mld USD. Aby móc  konkurować w tym programie, w 2022 r. Rheinmetall AG i GM Defence nawiązały strategiczną współpracę, łącząc swoje kompetencje i wiedzę w zakresie zarówno projektowania, jak i produkcji, aby dostarczyć nowoczesną wojskową ciężarówkę, wykorzystującą najbardziej zaawansowane w tym segmencie rynku rozwiązania i technologie. Wśród nich znalazły się m.in., przejęte z rynku cywilnego, zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS), rozwiązania zapewniające wysoką mobilność w terenie, poprawa cyberbezpieczeństwa i przeżywalności na polu walki, a przygotowanie do autonomiczności jazdy i większa efektywność paliwowa. Funkcje te, dostępne obecnie w większości pojazdów użytkowych, pomagają zmniejszyć liczbę wypadków i w perspektywie zredukować liczbę żołnierzy narażonych na niebezpieczeństwo podczas operacji logistycznych na polu walki.

HX3 CTT został ukompletowany: zaawansowaną, wymienną, integralnie opancerzoną kabiną, systemami ADAS i „drive by wire”. Nowa, otwarta architektura elektroniczna umożliwia szybką integrację funkcji lider‒podwładny w ramach teleoperacji i w pełni autonomicznych funkcji. Kompletacja samochodu w układzie 8×8 powstała w ramach programu CTT ma na tylnym tandemie ogumienie bliźniacze, co zwiększa dopuszczalną masę całkowitą, ale równocześnie redukuje mobilność taktyczną z wysokiej do średniej.

Rodzina HX, którą można skalować od wersji 4×4 do 10×10, HX3 CTT może spełnić wszelkie potrzeby wojskowe.

Ważną w tym rolę pełni interoperacyjność. Ciężarówki rodziny HX zostały  dotychczas zamówione przez 20 odbiorców na całym świecie, w tym siłom zbrojnym: Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii, Niemiec, Austrii, Norwegii, Szwecji i Danii.

HX3 CTT to najnowsza generacja wojskowych ciężarówek niezwykle udanej, sprawdzonej w licznych konfliktach zbrojnych rodziny samochodów HX. Linia HX wywodzi się z cywilnej oferty pojazdów użytkowych MAN Truck and Bus, zapewniając wysoki poziom kompatybilności z komercyjnymi rozwiązaniami i komponentami (tzw. MOTS), co w programie CTT stanowi priorytet dla zamawiającego. W połączeniu z otwartą architekturą komercyjny szkielet HX3 CTT będzie wspierał modernizację floty i umożliwi szybki wzrost możliwości w miarę dostępności nowych rozwiązań, w tym wspomniane operacje zrobotyzowane i autonomiczne.
Matthew Warnick, dyrektor zarządzający American Rheinmetall Vehicles, następująco skomentował przekazanie pojazdów: Jesteśmy lojalnymi partnerami wojsk lądowych, oferującymi ogromne możliwości operacyjne w połączeniu z zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa, dzięki czemu nasi żołnierze mogą bezpiecznie i skutecznie realizować swoją misję. Razem nasz zespół dostarcza transformacyjną ciężarówkę, która wykorzystuje komercyjne atuty naszych partnerów, Rheinmetall MAN Military Vehicles i General Motors, oraz wspólność projektu HX3 CTT. Z kolei Steve duMont, prezes GM Defence, dodał: Dzisiejszy dzień stanowi znaczący kamień milowy, który przybliża to partnerstwo o krok bliżej do dostarczenia US Army wspólnej ciężarówki taktycznej nowej generacji. Jestem dumny, że mogę świętować wraz z kolegami z zespołu American Rheinmetall Vehicles i nie mogę się doczekać wykorzystania głębokiej wiedzy specjalistycznej, którą obie nasze firmy wnoszą w tym postępowaniu, aby dostarczyć nowoczesną, amerykańską ciężarówkę, która najlepiej będzie wspierać naszych żołnierzy dzisiaj oraz w przyszłości.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc