Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze CH-53K King Stallion trafiają do jednostki operacyjnej US Marine Corps

USMC rozpoczął proces przezbrajania pierwszej operacyjnej eskadry śmigłowców transportowych w nowy typ wiropłatów – Lockheed Martin CH-53K King Stallion. Fot. USMC

24 stycznia w bazie Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych w New River w stanie Północna Karolina odbyła się uroczystość rozpoczęcia dostaw i wdrożenia do eksploatacji ciężkich śmigłowców transportowych Lockheed Martin CH-53K King Stallion do pierwszej jednostki operacyjnej.

Zgodnie z planami CH-53K mają zastępować starsze CH-53E Super Stallion. Z tego też względu nie może zaskakiwać wybór – pierwszą eskadrą operacyjną nowych śmigłowców została HMH-461 Ironhorse, która jest częścią 2. Skrzydła Lotniczego USMC. Jest to najstarsza eskadra eksploatująca ciężkie wiropłaty transportowe w Korpusie Piechoty Morskiej – doświadczenia z wykorzystaniem maszyn tej klasy sięgają 1957 roku (CH-37C Mojave), natomiast CH-53E były eksploatowane w latach 1988-2021. Od października 2021 roku personel rozpoczął szkolenie związane z przejściem na nowy typ śmigłowców, które pomimo podobnego wyglądu oraz oznaczenia, stanowią zupełnie nową jakość.

Dotychczas Departament Obrony zamówił 26 CH-53K King Stallion, które są dostarczane w ramach umów wstępnych. Obecnie ich produkcja odbywa się w zakładach Lockheed Martin w Stratford w stanie Connecticut. Dodatkowo program zdobył pierwszego klienta eksportowego w postaci Izraela, który zamówił dotychczas dwanaście sztuk. Tylko na potrzeby głównego użytkownika, Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, planowany jest zakup 200 CH-53K King Stallion, które pozwolą na zastąpienie obecnie wykorzystywanych CH-53E Super Stallion (były produkowane w latach 80. XX wieku), które w ciągu ostatnich trzydziestu lat były intensywnie eksploatowane w działaniach ekspedycyjnych w wielu punktach świata.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc