Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy wielkoseryjny kontrakt na CH-53K King Stallion

Fot. Lockheed Martin

24 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie zamówienia ciężkich śmigłowców transportowych CH-53K King Stallion. Jest to pierwsza, wielkoseryjna, umowa obejmująca powyższy typ wiropłata.

W ramach dwóch serii produkcyjnych należąca do korporacji Lockheed Martin firma Sikorsky Aircrat Corp. dostarczy 35 CH-53K King Stallion. 27 z nich zostanie dostarczonych do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, a pozostałe osiem do Sił Obronnych Izraela. Kontrakt ma wartość 2,8 mld USD i ma zostać zrealizowany do końca 2027 roku. Jak wskazuje producent, dostawy rozpoczną się w 2026 roku. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków, w kwocie 1,3 mld USD (w tym 325 mln USD pochodzących z Izraela).

W grudniu 2022 roku NAVAIR zatwierdził decyzję o przejściu programu CH-53K King Stallion właśnie do produkcji wielkoseryjnej. Dotychczas Departament Obrony zakontraktował 37 egzemplarzy, które zostaną dostarczone w partiach wstępnych (w tym cztery pierwsze dla Izraela). Docelowo, tylko dla Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, planuje się zamówić około 200 egzemplarzy – przyspieszenie procesu produkcyjnego może być wynikiem zużycia technicznego obecnie eksploatowanej floty CH-53E Super Stallion.

W czerwcu bieżącego roku przedstawiciele producenta ogłosili, że prowadzą działania marketingowe, które mogą skutkować sprzedażą śmigłowców do kolejnych państw. Mowa przede wszystkim o obszarze Azji (od 3 do 5 potencjalnych rynków) oraz Szwajcarii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc