Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsza misja operacyjna CH-53K King Stallion

CH-53K King Stallion ewakuuje wrak MH-60S Knighthawk z Mount Hogue. Była to pierwsza operacyjna misja tego typu śmigłowca. Fot. USMC

9 września dowództwo lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych poinformowało, że jeden z ciężkich śmigłowców transportowych Lockheed Martin CH-53K King Stallion wykonał pierwszy lot operacyjny. Było to związane z wyjątkowymi możliwościami konstrukcji, które były niezbędne w zaistniałej sytuacji.


Jeden z CH-53K King Stallion, należący do doświadczalnej eskadry VMX-1, został wykorzystany 5 września do usunięcia wraku wielozadaniowego śmigłowca Lockheed Martin MH-60S Knighthawk ze zbocza góry Mount Hogue w stanie Kalifornia. Maszyna znajdowała się tam od 16 lipca bieżącego roku – ze względu na wysokość, jednostki lotnictwa morskiego w regionie nie dysponowało wiropłatem, który mógłby przetransportować wrak do jednej z baz w celu dalszego procesu zajęcia się rozbitym MH-60S.

Na szczęście dla NAVAIR, w kalifornijskiej bazie Twentynine Palms znalazły się CH-53K King Stallion, które realizują cykl badań operacyjnych. Po przeanalizowaniu sytuacji podjęto decyzję o skierowaniu do operacji dwóch CH-53K wraz z zespołem specjalistów, którzy mieli przygotować wrak MH-60S do operacji przetransportowania pod kadłubem większej maszyny. Ostatecznie zadanie zostało przeprowadzone z sukcesem 5 września. CH-53K z podwieszonym ładunkiem przeleciał z Mount Houge na lotnisko Eastern Sierra Regional Airport w pobliżu miasta Bishop oddalone o około 40 km od miejsca incydentu.

Lockheed Martin CH-53K King Stallion ma stać się koniem roboczym US Marine Corps, zastępując obecnie eksploatowane CH-53E Super Stallion. Tylko dla tej formacji planowany jest zakup 200 egzemplarzy seryjnych. Pierwszym klientem eksportowym będzie Izrael, który otrzymał zgodę na zakup osiemnastu egzemplarzy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc