Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsza sekcja kadłuba JAS-39E Gripen ukończona w Brazylii

Fot. Saab

7 listopada koncern Saab poinformował, że w zakładach powyższego podmiotu w Brazylii ukończono pierwszą kadłubową sekcję wielozadaniowego samolotu bojowego JAS-39E Gripen. Wkrótce ma trafić do Szwecji, gdzie posłuży do montażu jednego z egzemplarzy tego typu.

Na terenie Brazylii, w ramach offsetu przemysłowego, realizowana jest produkcja przedniej sekcji kadłuba JAS-39E Gripen. Jest to kolejny etap powiązania przemysłowego koncernu Saab z brazylijskim sektorem lotniczym – od 2020 roku to właśnie z Brazylii dostarczane są struktury kadłuba oraz hamulce aerodynamiczne. W ramach kooperacji, na terytorium Brazylii będą montowane także JAS-39E Gripen zamówione przez Ministerstwo Obrony tego kraju. W maju bieżącego roku ogłoszono, że obie strony dokonały modyfikacji umowy – wszystkie dwumiejscowe JAS-39F (obecnie osiem sztuk) zostanie dostarczonych ze Szwecji.

Obecnie Saab realizuje kontrakt na 36 samolotów JAS-39E/F Gripen, których dostawy do Brazylii rozpoczęły się w bieżącym roku. Co ważne, w okresie kwiecień-maj rząd tego kraju ogłosił zapoczątkowanie rozmów w sprawie uruchomienia części opcji kontraktowej. Ma ona obejmować od 26 do 30 egzemplarzy. Łącznie Brazylia ujęła w opcji możliwość zakupu do 72 JAS-39E/F Gripen, które mają stanowić trzon lotnictwa wojskowego tego kraju w bieżącym wieku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc