Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Patria dostarczy komponenty do samolotów Lockheed Martin F-35 Lightning II

Fot. Lockheed Martin

19 czerwca Patria poinformowała o podpisaniu wstępnej umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie dołączeniu do partnerów przemysłowych programu F-35 Lightning II. W ramach współpracy fińska firma ma stać się dostawcą przednich struktur kadłuba.

Program może dotyczyć produkcji do 400 przednich struktur kadłubów. Dodatkowo możliwe jest także ulokowanie produkcji komponentów silników Pratt & Whitney F135, które stanowią jednostki napędowe maszyn tego typu. Decyzja o zacieśnieniu współpracy przemysłowej to wynik decyzji rządu w Helsinkach, który w wyniku postępowania przetargowego wybrał ofertę korporacji Lockheed Martin w programie zakupu nowych wielozadaniowych samolotów bojowych na potrzeby własnego lotnictwa wojskowego.

Ogółem Finlandia zamówiła, poprzez procedurę FMS, 64 samoloty Lockheed Martin F-35A Lightning II. Ich dostawy do kraju mają rozpocząć się w drugiej połowie 2026 roku i będą zastępować obecnie eksploatowane Boeing F/A-18C/D Hornet. Wcześniej (już w 2025 roku) niewielka liczba maszyn będzie stacjonować na terenie Stanów Zjednoczonych (baza lotnicza Ebbing), gdzie będzie wykorzystywana do szkolenia praktycznego personelu Sił Powietrznych Finlandii.

Ulokowanie produkcji komponentów w tym europejskim państwie pokazuje, że pomimo znacznego podziału koprodukcji, nadal nowi klienci mogą liczyć na uzyskanie korzyści gospodarczych związanych z zakupem maszyn rodziny F-35 Lightning II.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc