Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Paris Air Show 2023 – Makieta T929 ATAK II w Paryżu

Fot. Łukasz Pacholski

Obok T925 koncern Turkish Aerospace Industries pokazuje w stolicy Francji makietę śmigłowca bojowego T929 ATAK II. Ma to związek z czynnikami politycznymi, których celem jest pokazanie światu nowych możliwości tureckiego przemysłu lotniczego.

Makieta przedstawia możliwość podwieszenia uzbrojenia na sześciu zaczepach (po trzy na każdym skrzydle) oraz umiejscowienie trzylufowego działka lotniczego kalibru 20 mm, które ma stanowić stałe uzbrojenie maszyny. Przypomnijmy, prototyp został oblatany 28 kwietnia bieżącego roku, co ciekawe maszyna nie była jeszcze w pełni ukompletowana.

Program rozwoju śmigłowca T929 ATAK II rozpoczął się w lutym 2019 roku. TAI bazuje na kompetencjach oraz doświadczeniach uzyskanych w ramach programu T129 ATAK. Jak wskazuje, w Paryżu, TAI maksymalna masa startowa wynosi ponad 10 ton, pułap operacyjny 6100 metrów, a prędkość przelotowa ponad 280 km/h. Obecnie to jeden z dwóch nowych śmigłowców bojowych, które są rozwijane przez państwa NATO. Władze tureckie planują maksymalne wykorzystanie lokalnych komponentów – ma to uniemożliwić ograniczenia eksportowe. W ostatnich latach Turcy mieli trudności w eksporcie śmigłowców T129 do Pakistanu oraz na Filipiny. Głównym problemem był brak zgody administracji amerykańskiej na reeksport komponentów układu napędowego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc