Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

OSU-35K na niszczycielu min Mewa

Niszczyciel min Mewa z zamontowanymi elementami okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K. Fot. st.mat. Ariel Szczepański

12 listopada w PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. w Gdyni doszło do montażu próbnego elementów okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K.


Obecnie zbudowano dwa egzemplarze powyższego systemu, które (docelowo) trafią na niszczyciele min Albatros oraz Mewa. Dodatkowo, we wrześniu bieżącego roku, PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. (członek konsorcjum budującego okręty typu Kormoran II) zamówiła kolejne trzy systemy – mają one trafić na zamówione w bieżącym roku kolejne niszczyciele min powyższego typu. Zgodnie z harmonogramem, OSU-35K mają zostać dostarczone zamawiającemu do 2026 roku.

Zgodnie z komunikatem rzecznika prasowego Agencji Uzbrojenia, docelowy montaż systemu na przyszłym ORP Mewa nastąpi na początku przyszłego roku. Próby zdawczo-odbiorcze okrętu rozpoczęto na początku października. Jest to ostatni etap, którego pozytywne zakończenie umożliwi dostarczenie jednostki Marynarce Wojennej. Pod koniec miesiąca do służby ma zostać wcielony bliźniaczy Albatros (602).

Fot. st.mat. Ariel Szczepański

Prace nad OSU-35K prowadzone są przez konsorcjum w składzie: Wojskowa Akademia Techniczna (lider), Akademia Marynarki Wojennej, PIT-RADWAR S.A. i Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. Pierwsze strzelania systemu, w ramach fazy badań dynamicznych, miały miejsce w czerwcu na stanowisku naziemnym w Skarżysku-Kamiennej. Publicznym debiutem docelowej wersji OSU-35K była prezentacja w trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2022 w Kielcach.

Główne elementy systemu OSU-35K to: armata automatyczna AM-35, zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-35, blok systemu kierowania ogniem BSKO i rezerwowe stanowisko kierowania ogniem RSKO. System został zaprojektowany jako element współpracujący z okrętowym systemem zarządzania walką bądź autonomicznie. Armata ma szybkostrzelność teoretyczną do 550 pocisków na minutę, a skuteczny zasięg to około 5 km.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “OSU-35K na niszczycielu min Mewa”

  1. Systemy obrony OSU-35K powinny trafić na wszystkie większe okręty MW które będą w użyciu przez kolejne lata a także na nowe okręty klasy fregata kr. Miecznik w ilości minimum 2-3 sztuki na jednostkę. Warto także zwrócić uwagę na możliwość zastosowania tego systemu w połączeniu ze stałą infrastrukturą do ochrony płot. naszych portów wojennych i handlowych.
    Najwyższy czas na duże i kompleksowe zamówienie na tego typu systemu (kilkadziesiąt sztuk) a wtedy cena jednostkowa znacznie spadnie natomiast zakłady zbrojeniowe zyskają stabilność produkcji na kolejne lata oraz możliwość dalszego rozwoju tego uzbrojenia.

  2. Można by tym systemem zapewnić ochronę infrastruktury krytycznej w całym kraju np. Elektrownie, zbiorniki gazu, itp.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc