Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Badania dynamiczne armaty morskiej AM-35K [WIDEO]

Prototyp nowej wersji armaty morskiej AM-35K podczas badań dynamicznych strzelaniem pod koniec czerwca. Fot. Andrzej Kiński.

Pod koniec czerwca na strzelnicy zakładów MESKO S.A. w Skarżysku-Kamiennej odbyły się badania dynamiczne strzelaniem prototypu nowej wersji armaty morskiej AM-35K, wchodzącej w skład okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K. Konstrukcja nośna wieży i podstawy wraz z osłonami została wykonana z elementów kompozytowych na bazie włókien węglowych. Celem badań była weryfikacja zastosowanych nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych, dzięki którym udało się znacznie zredukować masę armaty. W trakcie badań oddano około stu strzałów ‒ ogniem pojedynczym i seriami ‒ bez zastrzeżeń do działania armaty AM-35K. Do strzelania wykorzystano amunicję 35×228 mm z pociskiem ćwiczebnym TP-T produkowaną przez MESKO S.A.

Konstrukcja nośna wieży i podstawy armaty morskiej AM-35K wraz z osłonami została wykonana z elementów kompozytowych na bazie włókien węglowych. Fot. Andrzej Kiński.

Na najbliższe tygodnie zaplanowano badania dynamiczne kompletnego OSU-35K, a więc także zintegrowanej głowicy obserwacyjno-śledzącej ZGS-35K, bloku systemu kierowania ogniem BSKO-35K i rezerwowego stanowiska kierowania ogniem RSKO-35K. W przypadku armaty AM-35K obejmą one sprawdzenie układów sterowania i napędów.

Prace nad OSU-35K prowadzone są przez konsorcjum w składzie: Wojskowa Akademia Techniczna (lider), Akademia Marynarki Wojennej, PIT-RADWAR S.A. i Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. Pierwszy seryjny zestaw OSU-35K zostanie wkrótce zamontowany na niszczycielu min ORP Albatros (602), który w połowie sierpnia ma podnieść banderę Marynarki Wojennej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “Badania dynamiczne armaty morskiej AM-35K [WIDEO]”

  1. Aż się prosi żeby zainstalować to na podwoziu kołowym lub gąsienicowym i stworzyć w ten sposób opl wojsk...ewentualnie dodać jeszcze 4-8 Piorun 2.

  2. W te armaty wraz z systemem wskazywania celów powinny zostać wyposażone wszystkie większe jednostki MW.

  3. Ambasador - całkowita zgoda połączenie systemów armat 35mm z Piorunami/ Piorunami 2 oraz dodać elektroniczne/ laserowe niszczenie drontów i innych celów wraz z dodatkowym systemem obserwacji optoelektroniki i z radarów np. Bystra i mamy świetny system w programie ochrony wojsk lądowych Sona.

  4. Zgoda ! W pierwszej kolejności dla Marynarki. Zresztą prototyp
    otrzymała Ca 2 lata temu korweta do zwalczania oo "Kaszub".

  5. Działko pierwsza klasa.Aż się lubi czytać jak to Polskie i wysoko dominujące na rynku.Tę armatkę mozna by zastosować na lotniskach(przeciw np.Dronom)z namierzaniem laserowym.
    czy też przy ważnych obiektach infrastruktury wojskowej i cywilnej.Seryjnie i jak najwięcej nowoczesnej Polskiej technologi.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc