Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Albatros już w swoim „domu”

Niszczyciel min Albatros zawinął do Gdyni po formalnym dostarczeniem jednostki 12 sierpnia. Fot. mat Ariel Szczepański

17 sierpnia do Portu Wojennego w Gdyni wszedł niszczyciel min Albatros (602). Powyższe wydarzenie ma związek z formalnym dostarczeniem okrętu użytkownikowi, co miało miejsce w Gdańsku 12 sierpnia.


Albatros jest drugim z sześciu zamówionych niszczycieli min typu Kormoran II, który wejdzie w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Według obecnego planu będzie stacjonować w Gdyni w strukturze 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety. Dotychczas Ministerstwo Obrony Narodowej nie podało daty podniesienia bandery na okręcie. Umowę na budowę Albatrosa oraz bliźniaczej Mewy zawarto w grudniu 2017 roku. Wykonawcą jest konsorcjum Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska (lider), PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. z Gdyni i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. z Gdyni.

Na podstawie doświadczeń zdobytych podczas eksploatacji prototypowego ORP Kormoran, do projektu seryjnej pary niszczycieli min typu Kormoran II wprowadzono modyfikacje. Albatros i Mewa między innymi mają: nowe zintegrowane mostki nawigacyjne, radary nawigacyjne, pojazdy podwodne Saab Double Eagle SAROV (Semi Autonomous Remotely Operated Vehicle), sonary holowane Kraken Robotics KATFISH (Kraken’s Active Towfish) i nowy okrętowy system uzbrojenia OSU-35K z armatą morską AM-35K kalibru 35 mm.

W powitaniu w Gdyni uczestniczył m.in. dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kmdr Włodzimierz Kułagin. W ciągu najbliższych tygodni okręt będzie powracać do Gdańska w celu montażu części wyposażenia i uzbrojenia.

W czerwcu bieżącego roku Agencja Uzbrojenia oraz wyżej wymienione konsorcjum podpisały umowę w sprawie budowy i dostawy kolejnych trzech niszczycieli min, które najprawdopodobniej trafią do 12. Dywizjonu Trałowców stacjonującego w Świnoujściu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc