Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne OSU-35K zamówione

W ramach programu budowy trzech nowych niszczycieli min typu Kormoran II doszło do zamówienia systemów OSU-35K, które zostaną zamontowane na okrętach. Fot. PGZ S.A.

19 września Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała o podpisaniu umowy pomiędzy spółką PIT-RADWAR S.A. a PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. w sprawie zamówienia i dostawy trzech systemów artyleryjskich OSU-35K, które zostaną zainstalowane na niszczycielach min typu Kormoran II.


Umowa, której wartość przekracza ponad 100 mln PLN brutto, zakłada dostawy do 2026 roku. OSU-35K zostaną zamontowane na trzech Kormoranach II, które zostały zamówione przez Agencję Uzbrojenia 26 czerwca bieżącego roku. Okręty mają trafić do 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu w latach 2026-2027. Pozwoli to na pełną standaryzację uzbrojenia artyleryjskiego, gdyż w ciągu najbliższych miesięcy pierwsze OSU-35K mają trafić na pierwsze Kormorany II – początkowo odebrany ze stoczni Albatros (602) oraz przechodzący ostatnią fazę prób Mewa (603), a w przyszłości także prototypowy ORP Kormoran (601).

Prace nad OSU-35K prowadzone są przez konsorcjum w składzie: Wojskowa Akademia Techniczna (lider), Akademia Marynarki Wojennej, PIT-RADWAR S.A. i Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. Pierwsze strzelania systemu, w ramach fazy badań dynamicznych, miały miejsce w czerwcu na stanowisku naziemnym w Skarżysku-Kamiennej. Publicznym debiutem docelowej wersji OSU-35K była prezentacja w trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2022 w Kielcach.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc