Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe zamówienia na F-16C/D Fighting Falcon Block 70 coraz bliżej?

Fot. Łukasz Pacholski

3 listopada media tureckie poinformowały, bazując na nieoficjalnych informacjach pochodzących z Ministerstwa Obrony tego kraju, że proces zakupu partii wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70 postępuje. Co ciekawe to nie jedyna, pozytywna dla programu, informacja.

Jak wskazują media tureckie przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Turcji zakończyli (z wynikiem pozytywnym) negocjacje dotyczące technicznych kwestii zakupu 40 samolotów. Wraz z pakietami modernizacyjnymi do 79 już używanych w Turcji F-16C/D Fighting Falcon całość może kosztować Ankarę około 20 mld USD. Poza samolotami oraz zestawami modernizacyjnymi Turcy chcą zakupić partię zaawansowanego uzbrojenia, a także dokonać integracji maszyn z pociskami przełamania obrony powietrznej AGM-88E AARGM. Kwestia sprzedaży broni przez Amerykanów odżyła po wznowieniu, przez władze tureckie, procedury zatwierdzenia przyłączenia Szwecji do NATO. Od wielu miesięcy wskazywano, że pozytywna decyzja Ankary w tej sprawie otworzy drogę do sprzedaży nowych F-16, które są niezbędne wobec zakupów nowych maszyn bojowych przez Grecję.

Co ciekawe, władze amerykańskie, które pośredniczą w transakcjach zgodnie z procedurą FMS, prowadzą także zaawansowane negocjacje w sprawie sprzedaży ograniczonej liczby samolotów F-16C/D FIghting Falcon Block 70 z innym państwem azjatyckim – Wietnamem. Jak wskazuje, 3 listopada, agencja Reuters, bazując na nieoficjalnych informacjach, powyższe państwo jest zainteresowane zakupem przynajmniej dwunastu maszyn tego typu. Ich zakup stanowiłby początek nowej fazy współpracy, która m.in. jest wymierzona w Chiny.

Obecnie program F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72 uzyskał twarde zamówienia na 134 egzemplarzy, spośród których ukończono przynajmniej trzy (dwa dla Bahrajnu oraz jeden dla Słowacji). Dodatkowo producent oraz Departament Obrony Stanów Zjednoczonych kończą negocjacje w sprawie formalnego zamówienia dwunastu sztuk dla Jordanii (umowy LOA w tej sprawie zostały podpisane w ubiegłym roku).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc