Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bułgarskie F-16C/D Fighting Falcon opóźnione

Dostawy bułgarskich samolotów F-16C/D Fighting Falcon opóźnią się o około 2 lata. Fot. Lockheed Martin

17 lutego media bułgarskie poinformowały, że ze względu na skutki pandemii COVID-19, dostawy wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70 opóźnią się o przynajmniej dwa lata.


Jak wskazuje premier Bułgarii, pierwsze samoloty tego typu mają trafić do kraju najwcześniej w 2025 roku. Powód tego opóźnienia jest znany – pandemia COVID-19 doprowadziła do zaburzeń w pracach poddostawców komponentów niezbędnych do montażu samolotów w Greenville. Producent wskazywał problem już w listopadzie ubiegłego roku, kiedy poinformował, o opóźnieniu w realizacji zamówienia na samoloty dla Bahrajnu. Przede wszystkim winni są poddostawcy spoza Stanów Zjednoczonych. Nie jest wykluczone, że problemy w łańcuchu dostaw doprowadziły do podjęcia decyzji o ulokowaniu produkcji struktur kadłubowych w należących do korporacji Lockheed Martin Polskich Zakładach Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu – zgodnie z deklaracjami, produkcja ma ruszyć już w bieżącym roku.

Dotychczas Bułgaria zamówiła, poprzez procedurę FMS, osiem samolotów F-16C/D Fighting Falcon Block 70. Dodatkowo władze w Sofii rozpoczęły już prace związane z zamówieniem drugiej transzy, która także ma obejmować osiem egzemplarzy. Cały program pozwoli na wycofanie z eksploatacji maszyn produkcji radzieckiej, które obecnie stanowią trzon lotnictwa wojskowego tego europejskiego kraju.

W ciągu ostatnich lat korporacja Lockheed Martin zdobyła pięć umów na 128 samolotów F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72. Obok Bułgarii i Bahrajnu mowa o Słowacji, Maroku oraz Tajwanie. Dodatkowo zgodę na zakup otrzymały już Filipiny oraz Jordania, a Letter of Request przesłała Turcja. Wśród kolejnych, potencjalnych, klientów wymienia się także Kolumbię oraz Polskę.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc