Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe układy naprowadzania do bomb rodziny JDAM

Fot. Boeing

3 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z Scientific Applications and Research Associates Inc. w sprawie integracji nowych układów naprowadzania do bomb rodziny JDAM.

Majowa umowa ma wartość 23,5 mln USD, a w momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków w kwocie 10 mln USD. Jak wskazuje komunikat Departamentu Obrony umowa ma zostać zrealizowana do października 2025 roku, a kontrakt obejmuje realizacje eksportowego zlecenia dla Ukrainy (poprzez procedurę FMS). Poza siedzibą wykonawcy w Cypress w stanie Kalifornia, prace będą prowadzone w St. Louis w stanie Missouri. Ten zapis wskazuje, że w pracach będzie zaangażowany także koncern Boeing, producent i dostawca modułów JDAM.

Jak wskazuje komunikat zamawiającego, nowe układy naprowadzania mają umożliwić kierowanie bomb JDAM na naziemne stacje zakłócania sygnałów GPS. W tym przypadku bomby mają eliminować jeden z głównych problemów pola walki na Ukrainie – jak wskazują, upublicznione w ostatnich tygodniach informacje, obecnie masowe wykorzystanie systemów zakłócania sygnałów GPS przez stronę rosyjską powoduje ograniczenie skuteczności ukraińskiego uzbrojenia wykorzystującego ten rodzaj naprowadzania.

Obecnie bomby rodziny JDAM (w tym JDAM-ER) zostały zintegrowane m.in. z samolotami MiG-29 eksploatowanymi przez Siły Zbrojne Ukrainy. Wkrótce będą też przenoszone przez F-16AM/BM Fighting Falcon. Pierwsze z nich mają trafić na Ukrainę w najbliższych tygodniach.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc