Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie testują bomby GBU-72

Wielozadaniowy samolot F-15E Strike Eagle w czasie zrzutu jeden z bomb GBU-72. Pierwsza faza objęła użycie trzech sztuk uzbrojenia tego typu, które ma wkrótce zastąpić w magazynach dotychczas używane GBU-28. Fot. USAF

12 października dowództwo US Air Force poinformowało, że 7 października zakończono pierwszą serię prób w locie kierowanych bomb GBU-72. Powyższa broń ma dołączyć do arsenału lotnictwa amerykańskiego i służyć do niszczenia bunkrów i innych obiektów umocnionych.

W ramach prób, które realizowane były od lipca bieżącego na obszarze bazy i poligonu Eglin w stanie Floryda, dokonano serii zrzutów bomb z wielozadaniowego samolotu bojowego Boeing F-15E Strike Eagle. GBU-72 ma masę 2268 kg, a dzięki zastosowaniu układu kierowania rodziny JDAM może precyzyjnie zwalczać stacjonarne cele naziemne. Łącznie wykonano trzy zrzuty. Kolejne próby mają otworzyć drogę do wdrożenia bomb do eksploatacji pod koniec 2022 roku.

Projekt opracowania bomb GBU-72 to wynik potrzeb operacyjnych, które wskazują, że potencjalni przeciwnicy prowadzą proces rozbudowy infrastruktury krytycznej w oparciu o doświadczenia konfliktów zbrojnych ostatnich lat. Z tego też względu niektóre obiekty umieszczone są głębiej bądź są osłonięte dodatkową warstwą betonu zbrojonego. To z kolei wymusza zaprojektowanie nowych konwencjonalnych środków bojowych pozwalających na ich zwalczanie - stąd też potrzeba opracowania nowej bomby, która mogłaby zastąpić obecnie eksploatowane GBU-28, które były wykorzystywane bojowo w czasie konfliktów z Irakiem i Serbią.

Pierwsze próby GBU-72 na Florydzie miały na celu opracowanie procedur użycia oraz zrzutu. Dodatkowo pozwoliły na przebadanie skutków trafień w określony punkt powierzchni. W jego pobliżu zamontowano niezbędne czujniki mające określić potencjał głowicy bojowej oraz obszaru ewentualnych zniszczeń.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc