Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Northrop Grumman dostarczy głowice BLU-138

Fot. USAF

15 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy z korporacją Northrop Grumman w sprawie produkcji i dostaw głowic do kierowanych bomb lotniczych GBU-72.

Listopadowy kontrakt ma ogólną wartość do 93,5 mln USD i ma zostać zrealizowany do końca października 2029 roku. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą fazę finansowania, w kwocie 10 mln USD.

Głowice BLU-138 są wykorzystywane do nowej wersji kierowanej bomby rodziny JDAM – GBU-72. Jej głównym zadaniem jest zwalczanie silnie umocnionych obiektów. Jak wskazują media amerykańskie, ma to być jeden z elementów odstraszania w związku z rozbudową silnie umocnionych obiektów produkcyjnych w takich państwach jak Iran czy Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna. Bomby GBU-72 mają zastąpić w amerykańskim arsenale obecnie używane GBU-28. Docelowo Departament Obrony planuje zakupić około 2000 sztuk bomb tego typu.

GBU-72 mają masę 2268 kg i obecnie są przenoszone przez wielozadaniowe samoloty bojowe Boeing F-15E Strike Eagle. Pierwsze, testowe, zrzuty zrealizowano w październiku 2021 roku na poligonie w stanie Floryda. Nie można wykluczyć, że część produkcji trafi do sojuszników.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc