Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bomby StormBreaker zintegrowane z F-15E Strike Eagle

Raytheon

13 października US Air Force poinformowała, że wielozadaniowe samoloty bojowe Boeing F-15E Strike Eagle zostały zintegrowane z kierowanymi bombami Raytheon GBU-53/B StormBreaker.  

Decyzja o wdrożeniu broni do wykorzystania operacyjnego zapadła 23 września. W ramach prób oraz certyfikacji wykonano 138 loty doświadczane, które realizowało 96. Skrzydło Doświadczalne stacjonujące w bazie lotniczej Eglin na Florydzie. Jeszcze w bieżącym roku zaplanowano zakończenie procesu integracji z wielozadaniowymi samolotami bojowymi Boeing F/A-18E/F Super Hornet. Kolejnym typem ma być Lockheed Martin F-35 Lightning II. 

Kierowane bomby Raytheon GBU-53/B Storm Breaker mają masę 93 kg i pozwalają na zwalczanie celów naziemnych znajdujących się w odległości około 100 km od miejsca zrzutu. Dzięki wielofunkcyjnemu układowi naprowadzania (obejmującego układ GPS, radar milimetrowy oraz system obserwacji w podczerwieni) może zwalczać cele poruszające się. Jest to istotna zmiana w stosunku do bomb GBU-39/B, które są stosowane do niszczenia znanych celów punktowych.  

W ostatnich miesiącach pojawiły się informacje z których wynikało, że producent musi przeprowadzić pewne modyfikacje konstrukcji – m.in. zmiany oprogramowania w układzie kierowania, wymianie niektórych komponentów (które już przestały być produkowane przez poddostawców), a także wzmocnieniu zatrzasków blokujących proces rozkładania stateczników. 

Obecnie broń znajduje się w produkcji partii wstępnych. Poza US Air Force i US Navy budzi zainteresowanie klientów eksportowych – m.in. mowa o Australii oraz Republice Korei. 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc