Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy zrzut GBU-53/B z F/A-18E/F Super Hornet

15 czerwca koncern Raytheon poinformował o przeprowadzeniu pierwszego zrzutu kierowanej bomby GBU-53/B StormBreaker, która była przenoszona przez wielozadaniowy samolot bojowy Boeing F/A-18E/F Super Hornet. 

Powyższe wydarzenie oznacza, że do finału zbliża się proces integracji broni z drugim typem maszyny bojowej – dotychczas bomby GBU-53/B zostały zintegrowane z Boeing F-15E Strike Eagle, a obecnie rozpoczął się już projekt mający na celu uzbrojenie w nie rodziny Lockheed Martin F-35 Lightning II. Według planów osiągnięcie wstępnej gotowości bojowej przez eskadry wyposażone w Super Hornety zaplanowano na drugą połowę bieżącego roku. 

Bomby GBU-53/B StormBreaker, dzięki trójzakresowemu układowi naprowadzania, mogą być użyte przeciwko celom stacjonarnym oraz mobilnym przy dowolnych warunkach atmosferycznych o każdej porze doby. Dzięki niewielkiej masie, 93 kg, broń może być zabierana w dużej liczbie przez wielozadaniowe samoloty bojowe (służą do tego wielozamkowe belki na uzbrojenie podwieszane).  

Próby oraz prace integracyjne to jeden z kluczowych elementów rozwoju systemu. Producent – koncern Raytheon – musi jednak przezwyciężyć problemy techniczne, które pojawiły się w czasie dotychczasowych testów. Wśród nich mowa o poprawie oprogramowania układu kierowania, wymianie niektórych komponentów, a także wzmocnieniu zatrzasków blokujących proces rozkładania stateczników. 

Obok sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, broń budzi zainteresowanie klientów eksportowych – w październiku 2017 roku Departament Stanu wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Australii 3900 sztuk bomb GBU-53/B. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Raytheon
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc