Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie zakończyli operację ograniczenia liczby bombowców B-1B Lancer

Amerykanie wycofali z linii siedemnaście kolejnych B-1B Lancer. Fot. USAF

23 września do bazy Davis-Monthan w stanie Arizona przyleciał bombowiec B-1B Lancer o rejestracji 85-0074. Tym samym zakończono, rozłożony na okres 10 miesięcy, proces ograniczenia liczby samolotów tego typu znajdujących się w jednostkach operacyjnych US Air Force.

Zgodnie z decyzją budżetową Kongresu Stanów Zjednoczonych, do końca września bieżącego roku zaplanowano wycofanie z eksploatacji siedemnastu bombowców B-1B Lancer. Powyższy proces rozpoczął się 18 lutego, a zakończył się właśnie 23 września. Powyższy krok oznacza, że w jednostkach operacyjnych US Air Force pozostało 45 samolotów tego typu – w najbliższych latach mają zostać zastąpione przez Northrop Grumman B-21A Raider.

Spośród siedemnastu B-1B Lancer trzynaście trafiło na składowisko AMARG w bazie Davis-Monthan. Pozostałe cztery trafiły do innych lokalizacji. Baza lotnicza Tinker otrzymała jeden B-1B, który posłuży jako naziemne stanowisko doświadczalne do realizacji napraw strukturalnych. Baza lotnicza Edwards wykorzysta jeden egzemplarz do nieokreślonych testów naziemnych. Trzeci egzemplarz trafił do Wichita, które będzie wykorzystywany przez Narodowy Instytut Badań Lotniczych (płatowiec przeznaczony do badań), a ostatni trafił do Barksdale, gdzie zasili zbiory lokalnego muzeum.

Ogółem ówczesna firma Rockwell International zbudowała 100 bombowców B-1B Lancer, których dostawy zakończyły się w 1988 roku. W działaniach bojowych (z użyciem uzbrojenia konwencjonalnego) zadebiutowały w 1998 roku. Obecnie plany zakładają, że flota 45 B-1B pozostanie w linii do 2034 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Amerykanie zakończyli operację ograniczenia liczby bombowców B-1B Lancer”

  1. Fajnie byłoby mieć cztery na wszelki wypadek. Aktualizacja dla siebie, izraelska broń, pociski 150/200 kt. 2000-2500 km. dla dodatkowego spokoju... Może zapytać. (smiley)

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc