Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bombowce B-1B Lancer po raz pierwszy w Morón

Fot. USAF

1 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że bombowce strategiczne B-1B Lancer po raz pierwszy przebazowano do hiszpańskiej bazy lotniczej Morón w ramach okresowych ćwiczeń operacyjnych z sojusznikami.

W ramach BTF 24-2 (Bombar Task Force 24-2) maszyny z bazy lotniczej Dyess trafiły do Hiszpanii. Ćwiczenia tego typu mają na celu sprawdzenie możliwości natychmiastowego przebazowania bombowców w wybranie miejsce świata. Łącznie Amerykanie przebazowali cztery samoloty, które wykonywały loty w przestrzeni powietrznej NATO. Dodatkowo nie można wykluczyć, że rejonem działań był także obszar Bliskiego Wschodu.

Baza lotnicza Morón jest zlokalizowana w południowej Hiszpanii. Dysponuje pojedynczym pasem startowym o długości 3600 metrów. Na co dzień jest domem dla trzech eskadr wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter należących do Sił Powietrznych Hiszpanii. Na jej terenie znajdują się także elementy logistyczno-dowódcze Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. W przeszłości z bazy korzystał jednostki wyposażone w bombowce Boeing B-52H Stratofortress.

Możliwość przebazowania sił strategicznych bliżej rejonu działań jest ważnym elementem operacji US Air Force. W przypadku bombowców B-1B Lancer obecnie w linii znajduje się poniżej 60 egzemplarzy. Ze względu na serię strat niebojowych (20 kwietnia 2022 roku pożar poważnie uszkodził egzemplarz nr 85-0089, a 4 stycznia 2024 utracono egzemplarz 85-0085) Departament Obrony podjął decyzję o rozkonserwowaniu jednego B-1B znajdującego się na składowisku AMARG w Tucson. W ciągu najbliższych lat bombowce mają być stopniowo wycofywane z linii i zastępowane przez Northrop Grumman B-21A Raider.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc