Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejny kontrakt na produkcję modułów JDAM

Fot. USAF

20 stycznia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Boeing w sprawie kontynuacji produkcji i dostaw modułów kierowania rodziny JDAM.

Styczniowy kontrakt ma wartość 40,5 mln USD i ma być zrealizowany do końca czerwca bieżącego roku. W momencie podpisania uruchomiono I transzę środków budżetowych w kwocie 20,2 mln USD. Komunikat Departamentu Obrony nie określa szczegółów zamówienia – szacunkowo może to być około 2000 modułów.

Moduły kierowania JDAM, obejmujące sekcję naprowadzania poprzez system GPS oraz układ kierowania, mogą być wykorzystywane do przebudowy klasycznych bomb grawitacyjnych serii Mk 80 do wersji precyzyjnej. Wielokrotnie wykorzystywane w boju, JDAM dysponują wskaźnikiem celności na poziomie ponad 95%. Średni błąd trafienia wynosi około 1,7 metra od punktu celowania. System jest ciągle rozwijany przez koncern Boeing oraz partnerów – w ciągu lat zmodyfikowano i rozbudowano układ naprowadzania (Laser JDAM) czy też prowadzone są prace nad zwiększeniem zasięgu broni – m.in. projekt PJDAM (Powered JDAM) ma umożliwić zwalczanie celów odległych o ponad 700 km od miejsca zrzutu.

Dotychczas koncern Boeing wyprodukował i dostarczył ponad 400 tys. modułów JDAM, które trafiły do amerykańskich sił zbrojnych oraz klientów eksportowych. Wśród nich jest także Polska, która wdrożyła kierowane bomby JDAM wraz z wielozadaniowymi samolotami bojowymi Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Kolejny kontrakt na produkcję modułów JDAM”

  1. Szanownemu Panu pomyliło się 700 z 70km. To jest bomba grawitacyjna, jeszcze nikt nie opatentował ogranicznika pola grawitacji. Pozdrawiam.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc