Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie rozszerzają możliwości bomb JDAM

Amerykanie rozszerzają możliwości bomb JDAM w zakresie zwalczania celów pływających. Fot. AFRL

29 kwietnia Laboratorium US Air Force poinformowało o przeprowadzeniu prób bomb kierowanych rodziny JDAM (GBU-31) w zakresie skutecznego zwalczania celów nawodnych. Projekt jest realizowany w ramach programu Quicksink.


W ramach testów dokonano ataku na obiekt pływający – wielozadaniowy samolot bojowy Boeing F-15E Strike Eagle zrzucił pojedynczą bombę, która została zmodyfikowana według projektu. Zmiany objęły zastosowanie oprogramowania o otwartej architekturze WOSA oraz układu naprowadzania, który precyzyjnie umieścił GBU-31 obok burty celu. Eksplozja doprowadziła do przełamania stępki i zatopienia jednostki pływającej – zdaniem Amerykanów, potencjał ciężkich bomb JDAM ma być zbliżony do torped kalibru 533 mm, wykorzystywanych przez atomowe okręty podwodne. Tym samym lotnictwo ma dysponować sporym potencjałem pozwalającym na skuteczne zwalczanie celów morskich, niekoniecznie z wykorzystaniem wyspecjalizowanych (kierowanych) pocisków rakietowych AGM-84 Harpoon.

Poszukiwanie nowych sposobów zwalczania jednostek pływających jest związane m.in. z rosnącym potencjałem sił morskich Chin, które pod względem liczebnym mogą zdominować rywalizację na Oceanie Spokojnym.

Zastosowanie bomb do zwalczania jednostek pływających według rozwiązań morskich nie jest niczym nowym. W czasie II wojny światowej Amerykanie opracowali specjalną procedurę zrzutu i atakowania jednostek japońskich z niskiej wysokości – bomby odbijały się od powierzchni wody i uderzały w burty dokonując zniszczeń niczym miny kontaktowe.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc