Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe kutry desantowe dla fińskiej Piechoty Morskiej

Kuter desantowy U 610 typu Jurmo realizujący zadania patrolowe w trakcie fazy portowej międzynarodowych ćwiczeń Northern Coasts 2014 w Turku. Fot. Marcin Chała

29 czerwca minister obrony Finlandii zatwierdziła projekt zwiększenia możliwości transportowych fińskiej Piechoty Morskiej (fin. Rannikkojääkärit).

Wspomniana autoryzacja umożliwiła złożenie zamówienia w stoczni Marine Alutech Oy Ab z Salo na dostawę 17 kutrów desantowych Watercat M12, znanych też jako typ Jurmo (U 600). Wartość umowy opiewa na kwotę 25,5 mln EUR (poza kutrami w ramach umowy zakupiono także części zapasowe dla już eksploatowanych kutrów tego typu).

Stocznia Marine Alutech pod koniec lat 90. dostarczyła Siłom Morskim Finlandii (Merivoimat) łącznie 38 kutrów tego typu (U 601-638). Są to niewielkie jednostki zaprojektowane do sprawnego i efektywnego wykonywania zadań w bezpośredniej bliskości brzegu. Legitymują się wypornością pełna 13,8 tony i wymiarami 13,1 x 3,65 x 0,7 m. W umieszczonym w części dziobowej zakrytym przedziale desantowym są w stanie przetransportować do 20 w pełni wyekwipowanych żołnierzy, z których każdy zajmuje amortyzowane siedziska z czteropunktowymi pasami bezpieczeństwa, lub zamiennie do trzech ton ładunku. Jego konstrukcja (podobnie jak innych witalnych części jednostki) wzmocniona jest kevlarem. Desant żołnierzy realizowany jest poprzez opuszczaną hydraulicznie rampę dziobową. Jednostki te napędzane są dwoma silnikami wysokoprężnymi Caterpillar C7 o mocy po 331 kW, które zasilają dwa pędniki wodnostrumieniowe Rolls-Royce KaMeWa (obecnie Konsgberg) typu FF375. Przy pełnym ładunku kutry mogą utrzymać stała prędkość marszową powyżej 30 węzłów (i przebyć do 180 Mm) a poruszając się na „pusto” zwiększa się ona do 37 węzłów. Stała załoga składa się z dwóch osób. Nie posiadają uzbrojenia stałego jednak w razie konieczności możliwe jest doposażenie ich w dwa WKM kal. 12,7 mm.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc