3 maja z Centrum Startowego Satelitów Wenchang, które mieści się na wyspie Hajnan, wystartowała rakieta nośna Long March 5. Celem startu było wyniesienie w przestrzeń kosmiczną chińskiej misji badawczej Chang'e 6.
Procedura startu odbyła się zgodnie z zakładanym scenariuszem co rozpoczęło misję, która zgodnie z deklaracjami ma trwać 53 dni. Celem Chang'e 6 jest dostarczenie na Ziemię próbek gruntu z południa ciemnej strony Księżyca. Bezzałogowa sonda składa się z pięciu elementów – lądownika, kapsuły mającej wystartować z Księżca po pobraniu próbek, modułu dowodzenia, kapsuły z ładunkiem około 2 kg gruntu, która ma trafić na Ziemię oraz pojazdu badawczego okolice miejsca lądowania na Srebrnym Globie. Dodatkowo sonda przenosi pakistańskiego mikrosatelitę ICUBE-Q, który ma zrealizować badania pola magnetycznego Księżyca.
Jest to kolejna chińska misja, której celem jest dostarczenie na Ziemie nowych próbek księżycowego gruntu. Poprzednia, Chang'e 5, zakończyła się sukcesem w 2020 roku. Wówczas udało się dostarczyć 1,7 kg gruntu z północnej części Księżyca.
W najbliższych latach kwestia misji księżycowych będzie jedną z kluczowych w rywalizacji pomiędzy potęgami światowymi. Obok Chin mowa m.in. o amerykańskim programie Artemis, który jest realizowany w kooperacji z Kanadą oraz Unią Europejską.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe: