Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nieudane lądowanie sondy Łuna 25 na Księżycu

Fot. Roskosmos

20 sierpnia rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała, że sonda Łuna 25 rozbiła się na powierzchni Księżyca. Tym samym pierwsza (od 1976 roku) rosyjska misja księżycowa zakończyła się fiaskiem.

Jak wskazuje komunikat, w czasie manewru obniżenia orbity doszło do anomalii, która zaowocowała utratą łączności i rozbiciem na powierzchni. Zgodnie z planem, Łuna 25 miała wylądować w pobliżu krateru Bogusławskiego 21 sierpnia. W celu wyjaśnienia przyczyny niepowodzenia prace podjęła specjalnie utworzona komisja.

Sonda została wyniesiona w kosmos 10 sierpnia z kosmodromu Wostocznyj na Dalekim Wschodzie. Ze względu na embargo nałożone na Federację Rosyjską po agresji na Ukrainę, rosyjski program kosmiczny notuje opóźnienia oraz ograniczenie dostępu do nowoczesnych technologii. Z tego też względu Łuna 25 miała pozwolić na praktyczne przetestowanie technologii pozbawionych komponentów pochodzących z państw, które wprowadziło embargo. Poza ciosem prestiżowym, fiasko misji ma także czynnik praktyczny – miała stanowić początek połączonych działań z Chinami, w ramach których planuje się budowę Międzynarodowej Stacji Badawczej na Księżycu w kolejnym dziesięcioleciu bieżącego wieku (pod kierownictwem Chin). Rosyjskie technologie oraz know-how mają być przy tym ważnym elementem projektu.

Co ciekawe, zgodnie z planem, 23 sierpnia na powierzchni Księżyca zaplanowano lądowanie indyjskiej sondy Chandrayaan-3. Z kolei 26 sierpnia zaplanowano strat japońskiej misji, której celem będzie lądowanie sondy księżycowej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc