Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Ciąg dalszy pecha w Chinach

9 kwietnia z kosmodromu Xichang w prowincji Siczuan wystartowała rakieta nośna Long March 3B/E, której zadaniem było wyniesienie na orbitę indonezyjskiego satelitę komunikacyjnego Palapa-N1. Niestety próba zakończyła się niepowodzeniem, wydłużając “czarną serię” nieudanych startów w Chinach.

Lot trwał około 50 sekund. Według pierwszych komunikatów chińskiej agencji kosmicznej doszło do usterki trzeciego stopnia rakiety. Uniemożliwiło to osiągnięcie zakładanej orbity i zniszczenie ładunku w atmosferze. Powyższe wydarzenie jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, to drugi nieudany start chińskiej rakiety nośnej w ciągu miesiąca - 16 marca porażką zakończył się lot Long March 7A. Po drugie satelita Palapa-N1 był jednym z rzadkich przykładów eksportowych sukcesów chińskiego przemysłu kosmicznego. Został zbudowany przez China Great Wall Industry Corp.. Urządzenie ważyło 5500 kg i miało pozwolić na ułatwienie łączności na terytorium Indonezji, a także państw rejonu Azji dalekowschodniej.

Drugi, pod rząd, nieudany start może spowolnić chiński program kosmiczny. W kwietniu zaplanowano jeszcze dwa starty, w tym jeden z udziałem rakiety nośnej rodziny Long March (Long March 5B z modułem YZ-2).

Źródło: Portal Kosmiczny.

reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc