Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Norweskie okręty rakietowe do modernizacji

Fot. Forsvaret

24 czerwca Agencja Sprzętu Obronnego (Forsvarsmateriell) norweskiego Ministerstwa Obrony i spółka Kongsberg Defence & Aerospace AS zawarły umowę na modernizację systemu zarządzania walką korwet typu Skjold. Wartość kontraktu to 267 mln NOK.

Wiosną 2020 roku Storting (parlament Królestwa Norwegii) podjął decyzję o modernizacji i przedłużeniu żywotności „wystarczającej liczby” jednostek typu Skjold, aby mogły one kontynuować służbę do 2030 roku. Prace zostały przyspieszone również w ramach działań mających na celu wzmocnienie norweskiego przemysłu w wymagającej sytuacji, jaka zaistniała po wybuchu pandemii COVID-19.

Na podstawie oceny przemysłu obronnego, Kongsberg Defence & Aerospace (KDA) został wyznaczony na głównego dostawcę nowego systemu zarządzania walką (CMS, Combat Management System). Obecnie na korwetach typu Skjold używany jest SENIT 2000 (Systeme d'Exploitation Navale des Informations Tactiques), opracowany wspólnie przez DCNS (dziś Naval Group) i KDA. Obsługiwany jest on poprzez konsole uniwersalne KD2000.

W najbliższym czasie zostanie zawarta kolejna umowa, tym razem ze stocznią UMOE Mandal, która wykona modernizację i remonty okrętów. Zakład ten jest przy tym producentem sześciu korwet typu Skjold, które powstały w latach 1998-2012. Wykorzystują one układ konstrukcyjny poduszkowca skegowego (sztywnoburtowego).

Ich zasadniczym uzbrojeniem są pociski przeciwokretowe KDA NSM pierwszej generacji. One także doczekają się następców. W ramach projektu P1081, który ma pochłonąć 3,5÷6 mld NOK, powstanie zmodernizowany pocisk NSM (Future NSM) we współpracy z Niemcami i będzie dostępny od 2035 roku. Oznacza to, że Skjoldy mogą już nie doczekać ich produkcji. Na razie nie podano szczegółów modernizacji okrętów.

Norwegia planuje przeznaczyć znacznie środki finansowe na modernizację sił morskich Sjøforsvaret. Już trwa faza przygotowawcza modernizacji fregat typu Fridtjof Nansen, kolejne projekty ruszą w najbliższej przyszłości.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc