Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dostawy samolotów Lockheed Martin F-35A do Norwegii przekroczyły półmetek

Norwegia odebrała już ponad połowę zamówionych samolotów Lockheed Martin F-35A Lightning II. Fot. Ministerstwo Obrony Norwegii

13 sierpnia dowództwo sił powietrznych NATO poinformowało, że Siły Powietrzne Norwegii odebrały trzy kolejne egzemplarze wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II. Powyższa informacja oznacza, że dostawy do tego państwa przekroczyły półmetek.

Norwegia jest obecnie jednym z pięciu europejskich państw, które rozpoczęły procesy odbiorów i dostaw samolotów tego typu. Rząd w Oslo zamówił 52 egzemplarze, które pozwolą na zastąpienie floty obecnie eksploatowanych samolotów Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon. Spośród 30 już dostarczonych, dziesięć stacjonuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest wykorzystywana do wsparcia procesu szkolenia pilotów i personelu technicznego Sił Powietrznych Norwegii.

Sierpniowa dostawa to wynik opóźnień związanych z procedurami ograniczającymi rozprzestrzenianie pandemii COVID-19. Według harmonogramu samoloty miały trafić do Norwegii w maju. Zgodnie z planami, w bieżącym roku liczba F-35A Lightning II należących do Sił Powietrznych tego państwa ma wzrosnąć do 34 sztuk – w ostatnim kwartale zaplanowana jest bowiem kolejna partia.


Pierwsze samoloty F-35A Lightning II zostały dostarczone Norwegom w 2016 roku – maszyny trafiły początkowo do bazy lotniczej Luke w Arizonie, gdzie do dziś znajduje się norweski kontyngent szkolący pilotów i techników. Dostawy do kraju rozpoczęły się w listopadzie 2017 roku, kiedy pierwsze trzy egzemplarze przebazowano do bazy lotniczej Ørland. W 2019 roku ogłoszono wstępną gotowość operacyjną pierwszej eskadry przezbrajanej w nowy typ samolotu. W 2020 i 2021 roku 332. Eskadra Sił Powietrznych Norwegii dwukrotnie realizowała misje ekspedycyjne w ramach NATO Icelandic Air Policing – za każdym razem na Islandię przebazowano cztery F-35A Lightning II, które przez okres kilku tygodni wykonywały zadania zabezpieczenia przestrzeni powietrznej tego państwa. Zgodnie z harmonogramem, w 2022 roku zaplanowano wprowadzenie samolotów w dyżury bojowe na terytorium Norwegii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc