Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

10 tys. godzin norweskich F-35A Lightning II

22 sierpnia Siły Powietrzne Norwegii poinformowały, że flota wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II eksploatowana przez formację przekroczyła nalot 10 tys. godzin. 

Pierwsze dwa egzemplarze dostarczono Norwegom w drugiej połowie 2015 roku i pełniły zadania wsparcia procesu szkolenia personelu stacjonując w bazie lotniczej Luke w Arizonie. Przezbrajanie na terytorium Norwegii rozpoczęło się w listopadzie 2017 roku, kiedy do bazy lotniczej Ørland - wstępna gotowość operacyjna pierwszej eskadry wyposażonej w F-35A Lightning II została osiągnięta w listopadzie 2019 roku. Pozwoliło to na realizację sojuszniczej operacji w ramach misji NATO Icelandic Air Policing – w okresie luty-marzec 2020 roku cztery norweskie F-35A Lightning II zabezpieczały przestrzeń powietrzną Islandii. 

Obecnie Siły Powietrzne Norwegii eksploatują 25 samolotów tego typu - osiemnaście z nich znajduje się w Ørland (ostatnia dostawa została zrealizowana w maju), a siedem pozostałych w bazie Luke w Arizonie. Spośród 10 tys. godzin, 6000 wylatano poza granicami Norwegii (najprawdopodobniej mowa o szkoleniu na terenie Stanów Zjednoczonych oraz m.in. misji na Islandii). 

Norwegia jest jednym z czterech europejskich państw, które już rozpoczęło proces wdrażania do eksploatacji wielozadaniowe samoloty bojowe rodziny Lockheed Martin F-35 Lightning II. Dotychczas Wielka Brytania wykorzystała maszyny w realnych działaniach bojowych na Bliskim Wschodzie, a Norwegia i Włochy w misjach ekspedycyjnych na Islandii. Czwartym państwem jest Holandia, która prowadzi proce przezbrojenia pierwszej eskadry na terenie kraju, a dodatkowo wspiera cykl badawczo-rozwojowy w Stanach Zjednoczonych. 

Obecnie lista europejskich użytkowników obejmuje także Danię (pierwszy egzemplarz znajduje się w montażu ostatecznym), Belgię oraz Polskę. Dodatkowo Lockheed Martin F-35 Lightning II jest promowany w innych państwach - Grecji, Hiszpanii, Finlandii oraz Szwajcarii.  

(Łukasz Pacholski) Foto: Siły Powietrzne Norwegii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc