Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niderlandzkie F-35A Lightning II skierowane do Europy Centralnej

Przyspieszenie skierowania do Europy Centralnej pary samolotów Lockheed Martin F-35A Lightning II należących do Niderlandów to kolejny przejaw solidarności sojuszników. Fot. Siły Powietrzne Niderlandów

24 lutego Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów poinformowało, że para wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II została rozmieszczona w Europie Centralnej. Jest to wyraz solidarności tego kraju dla sojuszników, którzy czują zagrożenie w wyniku wybuchu walk na Ukrainie.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami (ze stycznia bieżącego roku) para niderlandzkich F-35A Lightning II miała trafić do Bułgarii na okres dwóch miesięcy (kwiecień-maj). Ich zadaniem miało być wzmocnienie potencjału defensywnego na tzw. południowej flance, gdzie siły NATO wspierają Rumunów i Bułgarów. Obecnie wspomniane państwa wspierają kontyngenty lotnicze z Republiki Federalnej Niemiec oraz Włoch. Wstępna gotowość operacyjna pierwszej eskadry F-35A Lightning II należących do Koninklijke Luchtmacht została ogłoszona 27 grudnia ubiegłego roku. Pozwala to na skierowanie do działań ekspedycyjnych komponentu składającego się maksymalnie z czterech maszyn.

Poza Niderlandami, ze względu na kryzys na Ukrainie, dwanaście F-35A Lightning II należących do US Air Force (388. Skrzydło Myśliwskie) przebazowano do bazy Spangdahlem w Republice Federalnej Niemiec. Dodatkowo w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku znajdują się amerykańskie Boeing F-15 Eagle.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Niderlandzkie F-35A Lightning II skierowane do Europy Centralnej”

  1. Holandia powinna nam oddać swoje stare f16 które wycofali na rzecz f35 i szukają teraz kupców na nie.
    Norwegia tez powinna przekazać nam swoje f16 przecież my będziemy walczyli w interesie Europy. A co będzie jak sprzedadzą te f16 do Afryki czy te panstwa będą broniły Europy tymi samolotami ?

  2. Po polsku nadal możemy mówić i pisać 'Holandia". Nie mówimy przecież Italia tylko Włochy, prawda?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc