Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Naval Group i PT PAL zbudują okręty podwodne Scorpène dla Indonezji

Fot. Naval Group

28 marca rząd Republiki Indonezji wybrał francuską grupę stoczniową Naval Group i jej lokalnego partnera, stocznię PT PAL, na producentów okrętów podwodnych dla TNI Angkatan Laut.

Kontrakt obejmuje dostawę dwóch okrętów podwodnych Scorpène Evolved Full LiB, które zostaną zbudowane w Indonezji w stoczni PT PAL, dzięki sprawdzonemu transferowi know-how i technologii z Naval Group oraz wykorzystaniu aktywów PT PAL. Wydarzenie jest następstwem umowy o współpracy w dziedzinie obronności podpisanej między rządami Francji i Indonezji w sierpniu 2021 roku. Obydwie firmy połączyły siły w ramach umowy o partnerstwie strategicznym zawartej w lutym 2022 roku.

Scorpène jest oceanicznym okrętem podwodnym zaprojektowanym również do operacji na wodach płytkich. Przeznaczony jest do misji, takich jak: walka z okrętami nawodnymi i podwodnymi, operacje specjalne i gromadzenie danych wywiadowczych. Jego uzbrojenie stanowi sześć wyrzutni uzbrojenia z zapasem 18 torped i pocisków rakietowych.

Indonezyjskie Scorpène zostaną wyposażone w najnowszy system zasilania oparty w pełni o baterie ogniw litowo-jonowych, które obejmują najwyższe standardy bezpieczeństwa i ochrony oraz pozwalają na większy zakres użytecznej energii, lepszy wskaźnik wyciszenia i skrócony czas ładowania. Dzięki tej technologii wysoka prędkość podwodna jest dostępna bez względu na stan naładowania baterii, zwiększając mobilność taktyczną okrętu podwodnego.

Fot. Naval Group

Oprócz dwóch indonezyjskich Scorpène, 14 innych jednostek jest w służbie operacyjnej lub w budowie: dwie w Chile, dwie w Malezji, cztery w Brazylii i sześć w Indiach. Ostateczna konfiguracja okrętu podwodnego jest dostosowana do specyficznych potrzeb danej marynarki wojennej.

Główne cechy Scorpène Evolved:

Wyporność nawodna: 1600-2000 ton

Długość całkowita: 72 m

Prędkość podwodna: >20 węzłów

Głębokość zanurzania: >300 m

Czas pływania w zanurzeniu: >12 dni

Załoga: 31

Zapas uzbrojenia: 18

Wyrzutnie uzbrojenia: 6

System zarządzania walką SUBTICS

Dostępność operacyjna na morzu: >240 dni w roku.

To kolejny wielki sukces Naval Group w dziedzinie okrętów podwodnych, Niedawno francuski producent został wytypowany jako preferowany dostawca czterech jednostek Blacksword Barracuda dla Królewskiej Marynarki Wojennej Niderlandów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc