Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

NASA odebrała wszystkie śmigłowce Airbus H135

Jeden z trzech wielozadaniowych śmigłowców Airbus H135 w barwach agencji NASA. Fot. Airbus

11 marca Airbus Helicopters poinformował o dostarczeniu amerykańskiej agencji NASA trzeciego i jednocześnie ostatniego wielozadaniowego śmigłowca H135. Ich głównym zadaniem będzie wsparcie służb bezpieczeństwa wokół centrum lotów kosmicznych zlokalizowanym na Przylądku Canaveral na Florydzie.

Umowa na zakup trzech wiropłatów została podpisana w styczniu 2020 roku, w czasie targów Heli-Expo w Anaheim w Kalifornii. Jest to spory sukces europejskiego producenta, który w postępowaniu przetargowym pokonał m.in. firmy amerykańskie. Jest to jednocześnie pierwszy sukces programu H135 w segmencie umów na dostawy śmigłowców do instytucji federalnych Stanów Zjednoczonych. Dotychczas wiropłaty tego typu sprzedano do służb policyjnych stanów Massachusetts oraz Floryda. Pomimo europejskiego rodowodu, wszystkie zostały zmontowane na linii montażu ostatecznego Airbus Helicopters US znajdującej się w Columbus w Ohio.

Wielozadaniowe śmigłowce Airbus H135 są popularnym typem wiropłatów eksploatowanym przez różnorodne służby w wielu państwach. 28 egzemplarze służą w Polsce (27 sztuk w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, a jeden w Straży Granicznej). 4 marca pierwsze trzy odebrały także służby ratownicze w Rumunii (ramowa umowa pozwala na zakup do dziesięciu egzemplarzy).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc