Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

NASA zacieśnia współpracę ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi

Fot. NASA

7 stycznia amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała o podpisaniu porozumienia dotyczącego współpracy przy budowie stacji kosmicznej Gateway, która ma powstać na orbicie Księżyca.

Porozumienie zawarto z Centrum Kosmicznym MBRSC (Mohammed bin Rashid Space Centre). Głównym zadaniem stojącym przed arabskimi inżynierami ma być budowa śluzy umożliwiającej komunikację dla kosmonautów pomiędzy stacją i przestrzenią kosmiczną. Dodatkowo śluza ma umożliwić realizację eksperymentów poza strukturą stacji. Poza tym Zjednoczone Emiraty Arabskie zagwarantowały sobie wysłanie do Gateway swojego kosmonauty podczas jeden z planowanych misji Artemis.

Jak wskazują władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich śluza ma trafić w docelowe miejsce w 2030 roku. Stacja Gateway powstaje siłami amerykańskimi we współpracy z rosnącą liczbą partnerów. Obecnie, poza ZEA, można wymienić Japonię, Kanadę oraz Europejską Agencję Kosmiczną. Stacja ma stanowić ważny punkt w programie badań Księżyca.

Udział Zjednoczonych Emiratów Arabskich w projekcie to wynik braku porozumienia pomiędzy NASA oraz rosyjską agencją Roskosmos. Negocjacje w tej sprawie trwały od 2017 roku i zakończyły się w styczniu 2021 roku, kiedy Rosjanie ogłosili wycofanie się z programu. Już w 2022 roku przedstawiciele NASA poinformowali, nieoficjalnie, że prowadzą negocjacje z nieokreślonym partnerem, który miał przejąć zadane stawiane przed Rosjanami. Jednocześnie udział w projekcie to kolejny etap budowy kompetencji w zakresie programów kosmicznych. W 2023 roku na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajdował się kosmonauta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zainteresowanie władz budzi także wysłanie sond na Marsa i Księżyc.

Zgodnie z obecnym harmonogramem pierwsze sekcje stacji mają zostać wyniesione w przestrzeń kosmiczną w listopadzie 2025 roku. Do 20230 roku zaplanowana jest rozbudowa o kolejne moduły.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc