Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Udany start SLS

Fot. Boeing

16 listopada z Centrum Lotów Kosmicznych znajdującym się na Przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna SLS (Space Launch System) – jest to pierwszy lot rakiety tej rodziny, której głównym zadaniem jest pomoc w misjach załogowych poza orbitą okołoziemską.


Pierwszy lot był przekładany od kilku tygodni, co było związane z problemami technicznymi oraz huraganem Ian, który uderzył w stan Floryda pod koniec września bieżącego roku. W ramach misji przetestowano w praktyce procedurę startu, a także wyniesiono na orbitę statek Orion o numerze seryjnym 002 – w trybie automatycznym ma wykonać przelot dookoła Księżyca połączony z zejściem na niską orbitę naturalnego ziemskiego satelity. Dodatkowo misja obejmowała wyniesienie na orbitę zestawu mikrosatelitów doświadczalnych. Orion ma powrócić na Ziemię w ciągu 26 dni.

SLS to największa rakieta nośna zbudowana przez przemysł amerykański od czasu serii Saturn V, które służyły do lotów programu Apollo. W projekt zaangażowane są główne korporacje amerykańskie, a także przemysł europejski.

Obecnie Boeing realizuje proces budowy drugiej rakiety SLS, która ma wystartować w 2024 roku z kolejnym statkiem Orion (misja Artemis II ma obejmować załogowy lot na orbitę Księżyca). Dodatkowo w budowie znajduje się także trzecia, która w 2025 roku ma umożliwić lądowanie na Srebrnym Globie misji załogowej.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc