Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Airbus dostarcza kolejny A400M Atlas do Belgii

Drugi belgijski A400M Atlas został dostarczony w marcu bieżącego roku. Fot. Kristof Moens/Siły Powietrzne Belgii

4 marca Siły Powietrzne Belgii odebrały drugi średni samolot transportowy Airbus A400M Atlas. Jest to jednocześnie pierwszy egzemplarz tego typu dostarczony do klientów w bieżącym roku.

Maszyna, zarejestrowana jako CT-03, została przebazowana z Sewilli do bazy lotniczej Melsbroek, gdzie stacjonuje 15. Skrzydło Lotnictwa Transportowego. Łącznie powyższa jednostka dysponuje już trójką A400M Atlas. Obok dwóch belgijskich znajduje się tam pojedynczy egzemplarz zakupiony i dostarczony w ubiegłym roku należący do sił zbrojnych Luksemburga. Belgia zamówiła łącznie siedem Atlasów. Pozwolą na zastąpienie obecnie eksploatowanych i stopniowo wycofywanych Lockheed Martin C-130H Hercules. Według obecnego harmonogramu dostaw, cała flota zostanie dostarczona do końca 2023 roku, a pełna gotowość operacyjna zostanie osiągnięta rok później.

Dotychczas Airbus dostarczył 96 spośród 174 zakontraktowanych samolotów A400M. Od dłuższego czasu producent próbuje zdobyć nowe kontrakty eksportowe, które pozwolą na wydłużenia linii montażu ostatecznego. Ze względów politycznych nie udało się podpisać umów w państwach arabskich (m.in. z Arabią Saudyjską). Obecnie media wskazują, że wśród potencjalnych klientów wymienia się Indonezję oraz Kazachstan – w obu przypadkach mowa o zakupie dwóch egzemplarzy. Dodatkowo konstrukcja jest oferowana w licznych projektach modernizacyjnych na świecie - wśród głównych konkurentów wymienia się m.in. Lockheed Martin C-130J Super Hercules, Embraer C-390 Millenium oraz Kawasaki C-2.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc